„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
Nowe wydawnictwo miasta to bogato ilustrowany zbiór ciekawostek nie tylko na temat lokalizacji restauracji, gospód, zajazdów, pensjonatów, stołówek, kawiarni, winiarni czy dworcowych barów. To kompendium wiedzy na temat tego, co jedli ówcześni mieszkańcy Dzierżoniowa, jak spędzali czas wolny, jak pracowali i żyli. Z publikacji dowiemy się też co lubili jeść i pić, a nawet odnajdziemy przepisy na niektóre dania czy nalewki.
W książce odnajdziemy czarno-białe i kolorowe ilustracje obrazujące dawne lokale gastronomiczne, ogródki piwne i budynki (często już nieistniejące), w których się mieściły. Książka to w sumie ponad 350 stron w twardej oprawie. Może stanowić interesujący przewodnik albo zbiór historycznych ciekawostek o Dzierżoniowie. Pozycja ciekawa zarówno dla mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów.
Gwarantem wysokiej jakości wydawnictwa jest autor książki, dr Rafał Brzeziński – historyk, dokumentalista specjalizujący się w historii społeczno-gospodarczej Śląska XIX i XX wieku. Na spotkanie autorskie i promocję książki zapraszamy 5 lutego do Sali Pegaz Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na godz. 17.00.
Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę „Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele restauracje” w cenie 50 zł. Jest ona również w stałej sprzedaży w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w Dzierżoniowie (Rynek 1).
dzierzoniow.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej