Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
Wieża powstała na początku XIX wieku i służyła za myśliwską siedzibę dla hrabiego Antona Alexandra von Magnis. Po kilkudziesięciu latach została udostępniona turystom i przez jakiś czas można tu było zakupić kawę czy lemoniadę. Ruina była stale zamieszkiwana aż do lat 40. XX wieku. Większa część budynku zawaliła się w latach 50.
Odbudowa będzie nie tylko przywróceniem historii tego miejsca. Stanowić będzie nowy rodzaj atrakcji leżącej na pieszym szlaku „4 Wież Wzgórz Włodzickich”. Do wieży można dojść od stacji kolejowej w Gorzuchowie (2 km) lub zielonym szlakiem od wieży w Suszynie.
W ramach realizacji projektu polsko-czeskiego, w przyszłym roku rozpocznie się budowa trasy rowerowej, zarówno od strony Ścinawki Średniej, jak i Bożkowa. Ponadto Gmina przejmuje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) grunt, na którym powstanie parking. Będzie można tam zostawić samochód i pieszo dojść do wieży (1,5 km). Odbudowa romantycznej ruiny na Grodziszczu powinna ruszyć w przyszłym roku, a dofinansowanie w wysokości 80% pochodzić będzie ze środków Interreg Czechy-Polska 2021-2027.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje projektantowi Piotrowi Gara za bardzo dobrą współpracę, a także Łukaszowi Przybylakowi z Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda za wiele słów wsparcia i merytoryczną pomoc przy opracowaniu koncepcji odbudowy. Mamy nadzieję na dalszą ścisłą współpracę podczas prac remontowych, aby odbudowana wieża mogła zaskoczyć turystów nie tylko swoim pięknem, ale i ciekawą historią przedstawioną w oryginalny sposób.
gmina.nowaruda.pl
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcej