Ferie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
Tematyka zajęć feryjnych skupi się wokół zagadnień związanych z historycznym tłem kolei, a także ciekawym pełnym inspiracji zwiedzaniem połączonym z zabawą nie tylko dla najmłodszych.
Przez 7 dni w tygodniu czeka na Was:
zwiedzanie głównej wystawy – poznacie historię kolei w Polsce, obejrzycie zabytkowe lokomotywy i wagony, w tym unikalne egzemplarze parowozów. Pod hasłem: “ Pociągami z przeszłości w przyszłość…”
interaktywne stanowisko symulatora jazdy lokomotywą - “Poczuj się jak prawdziwy Maszynista”
przejażdżka po Trasie Parowozowej – muzeum organizuje przejażdżki zabytkowymi pociągami. “ Trasa edukacyjna dla każdego”
zabawy plenerowe na świeżym powietrzu – gra terenowa inspirowana historią kolei, w której uczestnicy rozwiązują zagadki związane z historią transportu.
sala zabaw Tomek i Przyjaciele pod hasłem "Mali kolejarze-odkrywcy” – dla najmłodszych miłośników zabawa w kulkach z bajkowym tłem oraz budowanie swojej własnej parowozowni z klocków
pokaz maszyn w zabytkowym warsztacie
Ponadto podczas ferii zimowych 2025 zaplanowano:
warsztaty modelarskie – budowanie makiet, które uczestnicy mogą zabrać do domu
warsztaty fotograficzne – nauka robienia zdjęć zabytkom - profesjonalny fotograf opowie o sztuce fotografii w plenerze
wieczór filmowy – projekcja filmu o historii kolei
wieczorne zwiedzanie muzeum
wycieczka śladami kolei w Jaworzynie Śląskiej – spacer po Jaworzynie Śląskiej, gdzie znajdują się historyczne budowle kolejowe oraz elementy infrastruktury związane z dawnym transportem
walentynkowa kolacja kolejowa – wizyta w restauracji, gdzie dania inspirowane są kuchnią podróżników kolejowych
kolejowy koncert ostatkowy – koncert muzyczny z największymi przebojami muzycznymi drogi, czyli ulubione piosenki, które tworzą klimat podróży
kuratorskie zwiedzanie muzeum – 2,5-godzinne zwiedzanie nieznanych na co dzień miejsc w muzeum
dzierzoniow.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej