Nowe Miasteczko to miejscowość o bogatej i fascynującej historii, której początki sięgają XIII wieku. Choć dokładna data powstania miasta nie jest znana, pierwsza wzmianka o jego istnieniu jako osady miejskiej pojawia się w dokumencie z 22 lutego 1296 roku. Istnieje przypuszczenie, że miasto zostało założone z inicjatywy Henryka III, księcia głogowskiego, lecz dokument nadający prawa miejskie prawdopodobnie nigdy nie został wydany lub zaginął. W roku 1996 miasto obchodziło 700-lecie swojego istnienia, przyjmując tę właśnie datę jako symboliczną.
Lokalizacja Nowego Miasteczka nie była przypadkowa. Decyzja o jego założeniu wynikała z położenia w pobliżu rzeki Białej Wody oraz przy istniejących szlakach handlowych, w tym trakcie łączącym Wrocław z Krosnem Odrzańskim. Miasto powstało także w pobliżu starszej osady Lindau (dzisiejszy Gołaszyn), co tłumaczy, dlaczego nazywano je "Nowym Gołaszynem", czyli Nova Civitas Linda, potem przyjęła się nazwa „Nowe Miasteczko”.
W średniowieczu miasto cieszyło się okresem rozwoju i stabilności. Otoczone murami miejskimi, dawało swoim mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Życie koncentrowało się wokół rynku o regularnym, kwadratowym układzie, z ratuszem w centralnym punkcie. Ważnymi budynkami były również kościół pw. św. Konrada oraz parafialny kościół pw. św. Marii Magdaleny. Mieszkańcy zajmowali się handlem i rzemiosłem – od sukiennictwa po piwowarstwo i młynarstwo. Miasto było znane z organizowania dużych jarmarków, w tym końskiego i wołowego, a także odpustów parafialnych.
Usługi pogrzebowe Nowe Miasteczko
Losy Nowego Miasteczka zmieniały się wraz z przechodzeniem miasta w ręce kolejnych właścicieli. W XIV wieku miasto stało się własnością prywatną, należąc do rodów rycerskich takich jak Wirsingowie czy Rechenbergowie. W XVII wieku zostało przejęte przez jezuitów, którzy przyczynili się do odbudowy miasta po wyniszczających skutkach wojny trzydziestoletniej. To właśnie dzięki ich staraniom odbudowano ratusz i kościół, a także dodano do herbu miasta charakterystyczny krzyż.
Przełom XVIII i XIX wieku przyniósł miastu zarówno trudności, jak i rozwój. Po katastrofach, takich jak powodzie i przemarsze wojsk napoleońskich, nastąpił czas odbudowy i modernizacji. Powstały nowe instytucje, takie jak poczta, straż pożarna czy bank. Rozwój przemysłu doprowadził do powstania kopalni węgla brunatnego, mleczarni, a także zakładów meblarskich. W XIX wieku miasto zostało włączone do Prus, co wpłynęło na jego dalszą urbanizację.
Druga wojna światowa stanowiła bolesny rozdział w historii miasta. Po przejęciu przez Armię Czerwoną, niemieccy mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, a Nowe Miasteczko znalazło się w granicach powojennej Polski. Nowi osadnicy, głównie z Wielkopolski i dawnych kresów wschodnich, podjęli trud odbudowy życia w zniszczonym mieście. Powstawały zakłady rzemieślnicze, fabryki oraz placówki edukacyjne. Od tego momentu miasto stopniowo odzyskiwało swój dawny blask.
W latach powojennych rozwój Nowego Miasteczka był kontynuowany. Powstała infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, a także przystanek autobusowy i nowe instytucje społeczne. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz wsparciu funduszy unijnych w XXI wieku przeprowadzono rewitalizację miasta. W 2014 roku po raz pierwszy w historii burmistrzem miasta została kobieta – Danuta Wojtasik. Pełniła tę funkcję przez dwie kadencje, do roku 2024, następnie burmistrzem został Paweł Kozłowski.
Dzisiejsze Nowe Miasteczko to miejsce pełne historii, które mimo licznych burz dziejowych zachowało swój średniowieczny układ przestrzenny i niepowtarzalny klimat. Jego mieszkańcy z dumą kultywują lokalne tradycje, czyniąc z miasta wyjątkowy punkt na mapie województwa lubuskiego.
Opracowano na podstawie tekstu z nowemiasteczko.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej