Odtworzono pamiętniki, przygotowano spektakl, który zostanie wystawiony w europejskich miastach, będzie też wielka wyprawa śladami Christiana Czepki. Czepko ponad 350 lat temu wędrował w poszukiwaniu wsparcia finansowego i politycznego dla budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Ta perła architektury znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Parafia Ewangelicko-Augsburska i władze Świdnicy chcą wrócić do historii!
– Dlatego planujemy przemierzyć trasę, którą pokonał pieszo, konno i statkiem Christian Czepko. Wiodła ona przez Polskę, Niemcy, Danię aż do Szwecji. Trafiał na ówczesne dwory, rozmawiał z bogatymi, wpływowymi magnatami. I wszędzie szukał poparcia dla idei budowy Kościoła Pokoju, który zachował się do dziś – mówi ksiądz radca Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy.
W efekcie projektu realizowanego wspólnie przez parafię i władze Świdnicy wydano pamiętnik z wyprawy Christiana Czepki – „Podróż szwedzka”, który wkrótce będzie dostępny w księgarniach. Również kilka dni temu zaprezentowano spektakl, przygotowany przez aktorów Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. W 2009 r. sztuka zostanie pokazana w Niemczech, Dani i Szwecji. Europę objedzie specjalna wystawa, a także zostaną zorganizowane trzy konferencje poświęcone wyprawie oraz dziedzictwu obiektów UNESCO.
– Ten pierwszy etap podróży, to dobra okazja do promocji Kościoła Pokoju i innych obiektów dziedzictwa UNESCO, w którą się włączamy. Ale na tym nie chcemy poprzestać. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie funduszy na przygotowanie prawdziwej europejskiej wyprawy śladami Christiana Czepki – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Wyprawa planowana jest na 2010 r. Ma wyruszyć dokładnie 5 maja. Tego dnia, tyle że w 1654 r., podróż rozpoczął Christian Czepko. Organizację przedsięwzięć promocyjnych finansuje miasto Świdnica przy wsparciu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do przedsięwzięcia dołączyło również Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyprawa w 2010 r. nie będzie możliwa bez wsparcia funduszy europejskich, a o te partnerzy projektu rozpoczęli już starania.
Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki to pomysł na powrót do historii. Odkrycie po 350 latach niesamowitych zapisków założyciela Kościoła Pokoju w Świdnicy z podróży po Europie, zainspirowało świdniczan do odwiedzenia miejsc, które niegdyś wsparły finansowo budowę świątyni. Wyprawa to odtworzenie historycznej podróży po Polsce, Niemczech, Danii i Szwecji jako rodzaj podziękowania za pomoc finansową i wsparcie polityczne oraz prezentacja dziejów Kościoła Pokoju i miasta Świdnicy. Wyprawa będzie odtworzona – w miarę możliwości – z wykorzystaniem ubiorów, środków lokomocji, elementów ekwipunku i towarzyszącej muzyki z XVII w. Przy historycznej wyprawie zostanie wykorzystana najnowocześniejsza komunikacja – kamery internetowe, telebimy, przekazy satelitarne. Ekspedycji będą także towarzyszyć dziennikarze i ekipa filmowa.
- Książka
„Podróż szwedzka”, pamiętnik Chrystiana Czepki, została wydana w trzech wersjach językowych. Oryginałem jest tekst staroniemiecki. Tłumaczenie polskie zostało poddane stylizacji barokowej. Wersja angielska pamiętnika ma wymiar uniwersalny – to współczesny przekład zrozumiały dla każdego czytelnika.
- Sztuka
Promocji książki towarzyszy spektakl teatralny p.t. „Mądry tak nie podróżuje…”, w całości oparty na pamiętniku Christiana Czepki. Występują w nim artyści Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. Muzykę do przedstawienia skomponował Andrzej Zarycki krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował m.in. z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk. Pisał również muzykę do piosenek m.in. Barbary Stępniak, Katarzyny Jamróz, Pauliny Bisztygi, Katarzyny Groniec, czy Janusza Radka.
Źródło: um.swidnica.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej