sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Świdnica: Będzie wielka międzynarodowa wyprawa
2008-12-19 11:46

Odtworzono pamiętniki, przygotowano spektakl, który zostanie wystawiony w europejskich miastach, będzie też wielka wyprawa śladami Christiana Czepki. Czepko ponad 350 lat temu wędrował w poszukiwaniu wsparcia finansowego i politycznego dla budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Ta perła architektury znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Parafia Ewangelicko-Augsburska i władze Świdnicy chcą wrócić do historii!


– Dlatego planujemy przemierzyć trasę, którą pokonał pieszo, konno i statkiem Christian Czepko. Wiodła ona przez Polskę, Niemcy, Danię aż do Szwecji. Trafiał na ówczesne dwory, rozmawiał z bogatymi, wpływowymi magnatami. I wszędzie szukał poparcia dla idei budowy Kościoła Pokoju, który zachował się do dziś – mówi ksiądz radca Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy.

W efekcie projektu realizowanego wspólnie przez parafię i władze Świdnicy wydano pamiętnik z wyprawy Christiana Czepki – „Podróż szwedzka”, który wkrótce będzie dostępny w księgarniach. Również kilka dni temu zaprezentowano spektakl, przygotowany przez aktorów Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. W 2009 r. sztuka zostanie pokazana w Niemczech, Dani i Szwecji. Europę objedzie specjalna wystawa, a także zostaną zorganizowane trzy konferencje poświęcone wyprawie oraz dziedzictwu obiektów UNESCO.

– Ten pierwszy etap podróży, to dobra okazja do promocji Kościoła Pokoju i innych obiektów dziedzictwa UNESCO, w którą się włączamy. Ale na tym nie chcemy poprzestać. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie funduszy na przygotowanie prawdziwej europejskiej wyprawy śladami Christiana Czepki – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Wyprawa planowana jest na 2010 r. Ma wyruszyć dokładnie 5 maja. Tego dnia, tyle że w 1654 r., podróż rozpoczął Christian Czepko. Organizację przedsięwzięć promocyjnych finansuje miasto Świdnica przy wsparciu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do przedsięwzięcia dołączyło również Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyprawa w 2010 r. nie będzie możliwa bez wsparcia funduszy europejskich, a o te partnerzy projektu rozpoczęli już starania.

Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki to pomysł na powrót do historii. Odkrycie po 350 latach niesamowitych zapisków założyciela Kościoła Pokoju w Świdnicy z podróży po Europie, zainspirowało świdniczan do odwiedzenia miejsc, które niegdyś wsparły finansowo budowę świątyni. Wyprawa to odtworzenie historycznej podróży po Polsce, Niemczech, Danii i Szwecji jako rodzaj podziękowania za pomoc finansową i wsparcie polityczne oraz prezentacja dziejów Kościoła Pokoju i miasta Świdnicy. Wyprawa będzie odtworzona – w miarę możliwości – z wykorzystaniem ubiorów, środków lokomocji, elementów ekwipunku i towarzyszącej muzyki z XVII w. Przy historycznej wyprawie zostanie wykorzystana najnowocześniejsza komunikacja – kamery internetowe, telebimy, przekazy satelitarne. Ekspedycji będą także towarzyszyć dziennikarze i ekipa filmowa.

- Książka
„Podróż szwedzka”, pamiętnik Chrystiana Czepki, została wydana w trzech wersjach językowych. Oryginałem jest tekst staroniemiecki. Tłumaczenie polskie zostało poddane stylizacji barokowej. Wersja angielska pamiętnika ma wymiar uniwersalny – to współczesny przekład zrozumiały dla każdego czytelnika.

Sztuka
Promocji książki towarzyszy spektakl teatralny p.t. „Mądry tak nie podróżuje…”, w całości oparty na pamiętniku Christiana Czepki. Występują w nim artyści Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. Muzykę do przedstawienia skomponował Andrzej Zarycki krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował m.in. z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk. Pisał również muzykę do piosenek m.in. Barbary Stępniak, Katarzyny Jamróz, Pauliny Bisztygi, Katarzyny Groniec, czy Janusza Radka.

Źródło: um.swidnica.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: