Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju ogłosiło ciekawy konkurs – to konkurs literacki, polegający na napisaniu bajki o miasteczku. Jeśli więc wyobraźnia podsuwa Ci już jakąś historie, warto ją zapisać. W konkursie – jak to bywa w konkursach… Przewidziane są nagrody dla autorów najlepszych historii!
- Po raz pierwszy w naszym mieście organizujemy ogólnopolski konkurs literacki na bajkę o Jedlinie-Zdroju. Co bardzo ważne, w historii musi pojawić się postać naszej lokalnej maskotki czyli Jedlinioka. Serdecznie zapraszam młodych i starszych autorów do udziału – mówi Leszek Orpel, burmistrz uzdrowiska.
Jedliniok najpierw był Dobrohoczym, którego stworzył – nieżyjący już, lokalny jedliński artysta i radny Zygmunt Żyłak. Podobizna stwora zdobiła znajdujący się w mieście Park Aktywności „Czarodziejska Góra”. W 2022 roku za sprawą innej artystki ilustratorki Katarzyny Rolbieckiej zyskał nowy wygląd i imię. Dziś jest maskotką Jedliny-Zdroju. Katarzyna Rolbiecka jest m.in. laureatką Festiwalu Wideoklipów Yach Film, autorką wielu okładek płyt, ilustracji książek, animacji i wizualizacji (do utworów M. Kowalika, M. Szcześniaka, J. T. Tutki, Hypnotic Brass Ensemble).
- Praca konkursowa musi zawierać cechy charakterystyczne dla tego gatunku literackiego. Jury konkursu oceni bajki w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież w wieku 13 – 17 lat oraz osoby dorosłe. Pula nagród wynosi 3000 złotych. Prace można nadsyłać do 16 kwietnia 2023 roku. Szczegółowy regulamin znajduje się na naszej stronie internetowej ckjedlina.pl – Mówi Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.
Źródło: jedlinazdroj.eu
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcej