Rozdanie Nagród Starosty Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to przyjemne wydarzenie, mające na celu docenienie wkładu twórców w budowanie wizerunku powiatu, zauważenie i nagrodzenie ich talentu i aktywnych działań. Rozdanie nagród odbywa się co roku, tym razem miało miejsce 13 grudnia, a wśród laureatów w kategorii indywidualnej znalazł się mieszkaniec Głuszycy – Pan Grzegorz Czepil, który już od ponad 20 lat działa na rzecz popularyzowania lokalnej historii.
Swoją działalność rozpoczął jeszcze jako mieszkaniec Świdnicy – kupił na tamtejszej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości pierwszą kartkę pocztową z widokiem przedwojennej Głuszycy. Dało to początek największej kolekcji kart pocztowych, map oraz innych pamiątek z terenu Gminy Głuszyca i okolic. Nieodpłatnie udostępnia zgromadzone zbiory zainteresowanym wydawcom książek, lokalnym mediom, uczniom i studentom do prac dyplomowych. Dzięki publikacjom w internecie nawiązuje szereg kontaktów z byłymi mieszkańcami regionu, udziela im informacji w trakcie historycznych poszukiwań. Na co dzień prowadzi facebookowy profil Głuszyca na starej fotografii, a reprodukcje swoich zbiorów prezentuje w minigalerii w prowadzonym przez siebie lokalu gastronomicznym Jadło w Głuszycy.
Od 2016 r. stale publikuje na łamach Kuriera Głuszyckiego, gdzie przybliża czytelnikom historię Gminy Głuszyca i Powiatu Wałbrzyskiego od średniowiecza do XX wieku. Swoje zbiory użyczył na potrzeby albumu Powiat Wałbrzyski na dawnych pocztówkach autorstwa Andrzeja Dobkiewicza wydanego przez Wydawnictwo Errata. Był także konsultantem tej publikacji.
Kilkukrotnie, dzięki stałej współpracy z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy, zorganizował wystawy swoich zbiorów, które za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Ściśle współpracuje z głuszyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Klubem Seniora Relax.
Wspólnie z grupą pasjonatów był współzałożycielem i pierwszym Prezesem powstałego w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Główne cele stowarzyszenia to popularyzowanie walorów kulturowych, geograficznych i społecznych Gminy Głuszyca zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Chętnie udziela się w mediach ogólnopolskich. Gościł w programach o tematyce historyczno-turystycznej produkcji TVP, swoją wiedzą dzieli się ze słuchaczami Polskiego Radia, Radia Złote Przeboje oraz Radia Wnet. Był cytowany w publikacji Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region Wałbrzyski.
Nagrodę wręczył Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak oraz Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz. Wśród nagrodzonych w kategorii indywidualnej znaleźli się również Elżbieta Chruszcz-Szomańska, Łukasz Kazek, a w kategorii zbiorowej Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich z siedzibą w Czarnym-Borze.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: gluszyca.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej