W piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.
Na Festiwal Reportażu można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich. To niezwykle istotna informacja dla wszystkich uczestników, bowiem na czas wydarzenia teren Miedzianki zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. W pociągu o nazwie MIEDZIANKA otwierającym Festiwal (24 sierpnia – piątek - odjazd: Wrocław Główny 13:07 – przyjazd: Janowice Wielkie /Miedzianka/ 15:00) pasażerom towarzyszyć będą pisarze - reporterzy: Mariusz Szczygieł oraz Filip Springer, którzy z Wrocławia aż do Janowic będą czytać w pociągu KD fragmenty swoich reportaży.
Po przyjeździe na miejsce goście Festiwalu wspólnie przejdą do Miedzianki. W sobotę i niedzielę na pasażerów pociągów Kolei Dolnośląskich (odjazd: Wrocław Główny - 9:15) czekać będzie Filip Springer, który zaprowadzi uczestników do miasteczka, po drodze opowiadając historię Miedzianki.
Festiwal jest otwarty, niebiletowany i trwać będzie od 24 do 26 sierpnia. Na ten czas miasteczko zostanie zamknięte dla samochodów. Na oficjalnej stronie festiwalu można znaleźć informacje jak bezpośrednio dotrzeć na miejsce wydarzenia. Do Miedzianki najlepiej dojechać wszystkimi pociągami Kolei Dolnośląskich kursującymi na trasie Wrocław Główny – Wałbrzych - Jelenia Góra, wysiadając na stacji Janowice Wielkie.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej