sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Turystyczne podziemia w Zamku Książ
2018-03-07 12:18

Zasypane wejścia i zamknięte stalowe drzwi podziemi Zamku Książ już w tym roku otworzą się dla turystów! 27 lutego 2018 r. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska, podpisała umowę z wykonawcą na budowę wejścia turystycznego do podziemi zamku.

Realizacja „Zabudowy wejścia turystycznego do zlokalizowanych na poziomie ‘- 50,0 m’ podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana zamkowa inwestycja. Poprzedzono ją trwającymi prawie trzy lata staraniami, w trakcie których uzyskano odpowiednie zezwolenia, wykonano ekspertyzy i przygotowano projekt budowlany. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia publicznego to firma TWS GB Sp. z o.o. Sp. k. z Wrocławia.


Podpisanie umowy na wykonanie wejścia turystycznego do podziemi to przełomowe wydarzenie i początek ogromnego przedsięwzięcia, które zgodnie z umową powinno zakończyć się na jesieni tego roku. Wtedy do podziemnego systemu korytarzy zejdą pierwsze grupy turystów, które będą miały możliwość obejrzenia tej niezwykłej budowli, a oferta Książa poszerzy się o nową trasę zwiedzania.

Nowo wydrążone wejście do podziemi znajdować się będzie od strony Tarasu Północnego. Prawie półkilometrowa trasa zwiedzania na głębokości 50 m będzie zawierać ścieżkę dydaktyczną oprawioną instalacjami audiowizualnymi. W części obiektu znajdują się i pozostaną placówki Polskiej Akademii Nauk, pracownia geofizyki i centrum badań kosmicznych. Interesującym elementem w podziemiach jest budowa geologiczna skał tworzących górę zamkową oraz występujące tutaj uskoki tektoniczne, które będzie można podziwiać przechodząc ciągami korytarzy.

Otwarcie książańskiego kompleksu dla turystów będzie ukoronowaniem prowadzonych od wielu lat badań historycznych, ostatnim punktem udostępnienia obiektów projektu Riese w Górach Sowich, a przed wszystkim upamiętnieniem ofiar niewolniczej pracy. Grupy turystyczne nie tylko poznają historię tego podziemnego systemu korytarzy, ale w końcu zobaczą je na własne oczy. Z pewnością podjęte zostaną również próby wyjaśnienia celu ich powstania, a więc rozwiązania jednej z największych zagadek II wojny światowej.



Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: