W Rzeczce znaleziono książeczki bankowe dawnych, niemieckich mieszkańców. Pasjonat historii, Łukasz Kazek, chce przekazać je córce ówczesnych właścicieli. Na książeczki czekowe natrafiono przypadkiem, podczas remontu jednego z domów w Rzeczce. Leżały pod posadzką. Właściciele remontowanego domu powiadomili o znalezisku pasjonata historii Łukasza Kazka po to, by pomógł im w przetłumaczeniu dokumentów. Są one w bardzo dobrym stanie.
- Są to książeczki oszczędnościowe i depozytowe, a więc całe finanse zawarte w dokumentach, niemieckiej rodziny Scholz, która mieszkała w Górach Sowich od pokoleń. Na cmentarzu ewangelickim jest pochowany ich dziadek, który był buchalterem, a więc księgowym w dawnym zakładzie lniarskim pod koniec XIX wieku. Są tu również księgi rachunkowe tej rodziny, które pokazują jak ci ludzie, ciężko pracując, oszczędzali i gromadzili pieniądze – tłumaczy pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Wśród dokumentów odnaleziono także kartkę, na której znajduje się informacja dla znalazcy książeczek bankowych, z prośbą o odszukanie właścicieli przez Polski Czerwony Krzyż. Mało prawdopodobne jest by ówcześni gospodarze domu jeszcze żyli. Łukasz Kazek chce jednak odnaleźć ich córkę – Barbarę.
- Jest szansa na jej odnalezienie, ale trzeba pamiętać, że mogła wyjść za mąż i zmienić nazwisko. Jeżeli chodzi o poszukiwania kobiet to może być to trudność. Myślę jednak, że jeśli pani Barbara lub jej wnukowie żyją, nie powinno być problemu z ich odnalezieniem – tłumaczy Łukasz Kazek.
Odszukanie pani Barbary może mieć wymiar nie tylko symboliczny, być może kobieta odzyska rodzinne oszczędności.
- Te pieniądze są, to był Narodowy Banku Rzeszy, dzisiaj nazywa się on Deutsche Bank i te pieniądze są, bo ciągłość prawa i obywatela jeśli chodzi o banki, została. Myślę, że gdyby pani Barbara je odzyskała to mogłaby je wybrać, ale nie wiem jaki dzisiaj jest kurs. Na pewno są to pieniądze ludzi, którzy ciężko na nie pracowali – mówi Łukasz Kazek.
W poszukiwania kobiety oprócz Łukasza Kazka, mają zostać także zaangażowani byli niemieccy mieszkańcy Walimia.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej