W Jedlinie-Zdrój powstaje replika pociągu Adolfa Hitlera. Amerika bo tak nazywał się pociąg specjalny wodza Trzeciej Rzeszy, stoi w pobliżu Pałacu Jedlinka. Póki co obejrzeć można jeden przedział w którym pisane były meldunki.
- Ponieważ jesteśmy w pierwszym etapie, mamy przedział konferencyjny i przedział z maszynami do pisania gdzie były pisane meldunki. Kolejne przedziały to są przedział sypialny, przedział z maszyną szyfrującą. W dalszym etapie będzie realizowane sześć przedziałów, będziemy też robić replikę dział, które były na pierwszym wagonie. Potrzebujemy jeszcze na to czasu. - mówi właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda.
Replika ma być wierną kopią oryginału, do jej produkcji wykorzystano materiały zastosowane w produkcji pierwowzoru min. palisander i drewno wiśniowe. W pociągu Adolf Hitler podróżował po Polsce.
- Jest to wagon 10252, jeden z 16 jakie wchodziły w skład mobilnej kwatery Adolfa Hitlera specjalnego pociągu Amerika. W tym wagonie wódz Trzeciej Rzeszy w 1939 roku jeździł po Polsce. W tym wagonie padały rozkazy by zbombardować Warszawę, by być bezlitosnym. Padały rozkazy o wojnie totalnej, o wojnie na wyniszczenie. Dlatego go odtwarzamy, bo tu kształtowała się późniejsza polityka okupanta. - mówi odkrywca i pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Pociąg pokazano publicznie po raz pierwszy, dodatkową atrakcją związaną z pokazem był przejazd zabytkowym składem kolejowym z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod górą Wołowiec.
- Będziemy oczekiwać na wjazd pociągu specjalnego, który będzie kursował z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdrój przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Tunel stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, kolejową. Ma to na celu pokazanie naszych terenów i pięknej linii kolejowej 286, która też się zmieni. Zmieni się też w niedalekiej przyszłości sama stacja Jedlina-Zdrój. - mówi dyrektor Zakładu Lini Kolejowych PKP S.A, Dariusz Kolubka.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej