W Jedlinie-Zdrój powstaje replika pociągu Adolfa Hitlera. Amerika bo tak nazywał się pociąg specjalny wodza Trzeciej Rzeszy, stoi w pobliżu Pałacu Jedlinka. Póki co obejrzeć można jeden przedział w którym pisane były meldunki.
- Ponieważ jesteśmy w pierwszym etapie, mamy przedział konferencyjny i przedział z maszynami do pisania gdzie były pisane meldunki. Kolejne przedziały to są przedział sypialny, przedział z maszyną szyfrującą. W dalszym etapie będzie realizowane sześć przedziałów, będziemy też robić replikę dział, które były na pierwszym wagonie. Potrzebujemy jeszcze na to czasu. - mówi właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda.
Replika ma być wierną kopią oryginału, do jej produkcji wykorzystano materiały zastosowane w produkcji pierwowzoru min. palisander i drewno wiśniowe. W pociągu Adolf Hitler podróżował po Polsce.
- Jest to wagon 10252, jeden z 16 jakie wchodziły w skład mobilnej kwatery Adolfa Hitlera specjalnego pociągu Amerika. W tym wagonie wódz Trzeciej Rzeszy w 1939 roku jeździł po Polsce. W tym wagonie padały rozkazy by zbombardować Warszawę, by być bezlitosnym. Padały rozkazy o wojnie totalnej, o wojnie na wyniszczenie. Dlatego go odtwarzamy, bo tu kształtowała się późniejsza polityka okupanta. - mówi odkrywca i pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Pociąg pokazano publicznie po raz pierwszy, dodatkową atrakcją związaną z pokazem był przejazd zabytkowym składem kolejowym z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod górą Wołowiec.
- Będziemy oczekiwać na wjazd pociągu specjalnego, który będzie kursował z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdrój przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Tunel stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, kolejową. Ma to na celu pokazanie naszych terenów i pięknej linii kolejowej 286, która też się zmieni. Zmieni się też w niedalekiej przyszłości sama stacja Jedlina-Zdrój. - mówi dyrektor Zakładu Lini Kolejowych PKP S.A, Dariusz Kolubka.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej