Kilkuset byłych gwarków, wraz z rodzinami, szefami miejskich instytucji i władzami Wałbrzycha bawiło się na tradycyjnej Biesiadzie Górniczej. Były górnicze przyśpiewki, piwo lane z dzbana, krupnioki, kiszone ogórki i bigos. Wystąpił kabaret z okolicznościowym programem oraz Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych". Biesiada była podsumowaniem wałbrzyskich obchodów Dnia Górnika. W ramach obchodów tegorocznej Barbórki odbyła się msza św. w Kościele p.w. św. Aniołów Stróżów. Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
W tym roku po raz pierwszy, bezpośrednio po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, wałbrzyscy górnicy zaprosili młodzież do Muzeum Przemysłu i Techniki na część nieoficjalną Barbórki, by tam na miejscu w prawdziwej kopalni przybliżyć młodym ludziom "górnicze klimaty" i od wieków kultywowane tradycje. W krótkim programie artystycznym zaprezentowane zostały najważniejsze obrzędy i pieśni górnicze, w tym fragmenty karczmy piwnej.
Źródło: (RAD) / 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej