Głuszyckie Centrum Kultury po raz drugi włączyło się w organizację największego biegu pamięci w Polsce. Oddali tym hołd zapomnianym bohaterom - żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.
Bieg zorganizowany 28 lutego poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kaplicy św. Józefa. Przed startem rozgrzewkę poprowadzili Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca. „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” na symbolicznym dystansie 1963 metrów pokonała liczna grupa mieszkańców wraz z burmistrzem Głuszycy, głuszyckim radnymi Edytą Popek i Krzysztofem Krzymińskim. W wielopokoleniowym biegu brały także udział dzieci z rodzicami, młodzieży z grupy ACTIV-UP z Głuszycy Górnej, a także seniorzy. Biegnących prowadził konno Zbigniew Sosnowski, ubrany w strój ułański. Dla pierwszych 50-u zgłoszonych osób organizator ogólnopolskiego biegu – Fundacja Wolność i Demokracja - przekazała pakiety startowe wraz z koszulkami i medalami. Po zakończonym biegu w sali Centrum Kultury czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. W trakcie niedzielnego biegu głuszyczanie włączyli się także do ogólnopolskiej zbiórki publicznej przeznaczonej na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. -Dziękuję mieszkańcom Głuszycy i gościom z okolic za wspólne oddanie hołdu polskim patriotom poprzez uczestnictwo w dzisiejszym biegu – powiedział w czasie wręczania pakietów startowych Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej