goldentrain.pl - 8 zabytkowych monet znaleziono w ruinach wałbrzyskiego Separatora. 143 lata temu zostały zakopane w metalowym pudełku. Pudełko z monetami odkryli pracownicy firmy, która rozbierała obiekt. Po wywiezieniu gruzu zauważono kamień, będący fundamentem jednej ze ścian. To swoista kapsuła czasu.
- Jest to ważna informacja na temat historii obiektu. Nawet mieszkańcy Wałbrzycha spierają się co do początków tzw. Separatora czyli budynku przy ul. Reja 1 - mówi archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Marek Kowalski.
Serwis goldentrain.pl zaprasza!
- Na monetach wybita jest data 1873. Pudełko z monetami zostało wmurowane w budynek, ale to wskazuje nam kiedy został on zbudowany - mówi dyrektor wałbrzyskiego muzeum, Jacek Drejer.
Nominały możemy porównać do dzisiejszych 10 czy 20 groszówek. Monety trafiły do biura rzeczy znalezionych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
Poinformowano też wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Dzięki przeprowadzonym oględzinom wiadomo m.in., że monety wybito w mennicy we Wrocławiu.
- Na razie monety zostaną przekazane do muzeum jako depozyt, na czas całego postępowania. Złożyliśmy już wniosek do konserwatora, żeby pozostały u nas na stałe. Są one w kiepskim stanie, niezbędne będą prace konserwatorskie, które przeprowadzimy we własnym zakresie lub zlecimy je firmom, z którymi współpracujemy na stałe - informuje Jacek Drejer.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej