goldentrain.pl - 8 zabytkowych monet znaleziono w ruinach wałbrzyskiego Separatora. 143 lata temu zostały zakopane w metalowym pudełku. Pudełko z monetami odkryli pracownicy firmy, która rozbierała obiekt. Po wywiezieniu gruzu zauważono kamień, będący fundamentem jednej ze ścian. To swoista kapsuła czasu.
- Jest to ważna informacja na temat historii obiektu. Nawet mieszkańcy Wałbrzycha spierają się co do początków tzw. Separatora czyli budynku przy ul. Reja 1 - mówi archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Marek Kowalski.
Serwis goldentrain.pl zaprasza!
- Na monetach wybita jest data 1873. Pudełko z monetami zostało wmurowane w budynek, ale to wskazuje nam kiedy został on zbudowany - mówi dyrektor wałbrzyskiego muzeum, Jacek Drejer.
Nominały możemy porównać do dzisiejszych 10 czy 20 groszówek. Monety trafiły do biura rzeczy znalezionych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
Poinformowano też wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Dzięki przeprowadzonym oględzinom wiadomo m.in., że monety wybito w mennicy we Wrocławiu.
- Na razie monety zostaną przekazane do muzeum jako depozyt, na czas całego postępowania. Złożyliśmy już wniosek do konserwatora, żeby pozostały u nas na stałe. Są one w kiepskim stanie, niezbędne będą prace konserwatorskie, które przeprowadzimy we własnym zakresie lub zlecimy je firmom, z którymi współpracujemy na stałe - informuje Jacek Drejer.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej