"Duch w narodzie nie ginie" - podsumowuje kolejny dzień prac na 65 km, rzecznik odkrywców, Andrzej Gaik. Jednocześnie zapowiada, że jutro do akcji wkroczy wiertnica, a odwierty wykonywane będą w około 10 punktach, czyli tam gdzie georadary wykazały na istnienie anomalii.
W drugim miejscu, które rozkopano nie stwierdzono na razie śladów pociągu ani tunelu. Przekopano teren na głębokość sześciu metrów, po drodze znajdując fragment szyny kolejowej.
- Przekopaliśmy miejsca nazwane umownie nr 1 do głębokości 6 metrów. Natrafiliśmy tam na miejsce, gdzie masa ziemi napierała na iły i wygięła je na kształt łuku, stąd wskazania georadaru. Przekopaliśmy to miejsce i tunelu tam nie ma. Teraz to wszystko musimy posprzątać - mówi rzecznik odkrywców, Andrzej Gaik.
Pociągu i tunelu nie ma, ale prace wciąż są prowadzone. W planach jest około 10 wierceń do głębokości 20 metrów.
- Dostarczymy wiertnice i przewiercimy się do głębokości około 20 metrów na terenie, na którym mamy pozwolenie na prowadzenie badań - mówi Andrzej Gaik - Jesteśmy tu po to, żeby ten teren przebadać i dać wiążącą odpowiedź czy jest tam tunel czy go nie ma. Nadzieja umiera ostatnia.
- Odwiertów dokonamy dlatego, że inny nasz sprzęt nie jest przystosowany do tego by zejść głębiej niż na 6 metrów. Urządzenia w kilku miejscach wskazały na duże skupiska metalu i tu jest szansa, że coś znajdziemy, dlatego będziemy robić odwierty - mówi kierownik budowy, Tomasz Siwiec.
Czy jest złoty pociąg w Wałbrzychu? Być może niedługo w końcu uzyskamy ostateczną odpowiedź na to pytanie.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej