"Duch w narodzie nie ginie" - podsumowuje kolejny dzień prac na 65 km, rzecznik odkrywców, Andrzej Gaik. Jednocześnie zapowiada, że jutro do akcji wkroczy wiertnica, a odwierty wykonywane będą w około 10 punktach, czyli tam gdzie georadary wykazały na istnienie anomalii.
W drugim miejscu, które rozkopano nie stwierdzono na razie śladów pociągu ani tunelu. Przekopano teren na głębokość sześciu metrów, po drodze znajdując fragment szyny kolejowej.
- Przekopaliśmy miejsca nazwane umownie nr 1 do głębokości 6 metrów. Natrafiliśmy tam na miejsce, gdzie masa ziemi napierała na iły i wygięła je na kształt łuku, stąd wskazania georadaru. Przekopaliśmy to miejsce i tunelu tam nie ma. Teraz to wszystko musimy posprzątać - mówi rzecznik odkrywców, Andrzej Gaik.
Pociągu i tunelu nie ma, ale prace wciąż są prowadzone. W planach jest około 10 wierceń do głębokości 20 metrów.
- Dostarczymy wiertnice i przewiercimy się do głębokości około 20 metrów na terenie, na którym mamy pozwolenie na prowadzenie badań - mówi Andrzej Gaik - Jesteśmy tu po to, żeby ten teren przebadać i dać wiążącą odpowiedź czy jest tam tunel czy go nie ma. Nadzieja umiera ostatnia.
- Odwiertów dokonamy dlatego, że inny nasz sprzęt nie jest przystosowany do tego by zejść głębiej niż na 6 metrów. Urządzenia w kilku miejscach wskazały na duże skupiska metalu i tu jest szansa, że coś znajdziemy, dlatego będziemy robić odwierty - mówi kierownik budowy, Tomasz Siwiec.
Czy jest złoty pociąg w Wałbrzychu? Być może niedługo w końcu uzyskamy ostateczną odpowiedź na to pytanie.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej