To był wyjątkowy dzień dla Haliny Mikulskiej z Walimia. Oprócz rodziny, która przyjechała świętować z solenizantką 90 urodziny, do jej domu zawitały również władze gminy.
Gratulacje złożyli Halinie Mikulskiej osobiście wójt Adam Hausman oraz sekretarz Walimia Aleksandra Ignaszak. Oprócz życzeń przekazali również list gratulacyjny, bukiet kwiatów i urodzinowy tort. Halina Mikulska urodziła się 15 marca 1925 roku w miejscowości Tuchla, w okolicach Lwowa. Wychowywała się w małym gospodarstwie rolnym, prowadzonym przez rodziców. Niestety wraz z wybuchem II Wojny Światowej skończyło się szczęśliwe i spokojne życie, gdyż ojciec pani Haliny bezpowrotnie trafił do niewoli. W 1942 roku wspólnie z matką została zesłana do Niemiec na pace przymusowe. Tam, w miejscowości Appen, pracując w gospodarstwie rolnym, poznała Stanisława, z którym po trzyletniej znajomości wstąpiła w związek małżeński.
Po zakończeniu wojny za namową polskiego rządu, czując ducha patriotyzmu, młodzi małżonkowie powrócili do Polski. Zamieszkali w okolicach Łodzi, w rodzinnych stronach pana Stanisława. Tam mąż pani Haliny znalazł zatrudnienie w Pabianicach, jako ślusarz, a nasza Jubilatka podjęła naukę pracy na krosnach. Po pewnym czasie, wspólnie podjęli decyzję o wyruszeniu w kraj w poszukiwaniu lepszego bytu. Przemierzając Polskę podejmowali się wielu prac. Pewnego dnia znalazła w gazecie informację o zapotrzebowaniu do pracy w walimskich Zakładach Lniarskich. W ten właśnie sposób, w 1953 roku przybyli do Walimia. Dostali tu mieszkanie oraz zatrudnienie – pan Stanisław jako majster, natomiast pani Halina jako krośniarka. Oboje pracowali w Zakładach Lniarskich, aż do momentu przejścia na zasłużoną emeryturę.
Wraz ze zmarłym w 1999 roku mężem, wspólnie wychowali troje dzieci. Doczekali się również siedmioro wnucząt oraz pięcioro prawnucząt.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej