To był wyjątkowy dzień dla Haliny Mikulskiej z Walimia. Oprócz rodziny, która przyjechała świętować z solenizantką 90 urodziny, do jej domu zawitały również władze gminy.
Gratulacje złożyli Halinie Mikulskiej osobiście wójt Adam Hausman oraz sekretarz Walimia Aleksandra Ignaszak. Oprócz życzeń przekazali również list gratulacyjny, bukiet kwiatów i urodzinowy tort. Halina Mikulska urodziła się 15 marca 1925 roku w miejscowości Tuchla, w okolicach Lwowa. Wychowywała się w małym gospodarstwie rolnym, prowadzonym przez rodziców. Niestety wraz z wybuchem II Wojny Światowej skończyło się szczęśliwe i spokojne życie, gdyż ojciec pani Haliny bezpowrotnie trafił do niewoli. W 1942 roku wspólnie z matką została zesłana do Niemiec na pace przymusowe. Tam, w miejscowości Appen, pracując w gospodarstwie rolnym, poznała Stanisława, z którym po trzyletniej znajomości wstąpiła w związek małżeński.
Po zakończeniu wojny za namową polskiego rządu, czując ducha patriotyzmu, młodzi małżonkowie powrócili do Polski. Zamieszkali w okolicach Łodzi, w rodzinnych stronach pana Stanisława. Tam mąż pani Haliny znalazł zatrudnienie w Pabianicach, jako ślusarz, a nasza Jubilatka podjęła naukę pracy na krosnach. Po pewnym czasie, wspólnie podjęli decyzję o wyruszeniu w kraj w poszukiwaniu lepszego bytu. Przemierzając Polskę podejmowali się wielu prac. Pewnego dnia znalazła w gazecie informację o zapotrzebowaniu do pracy w walimskich Zakładach Lniarskich. W ten właśnie sposób, w 1953 roku przybyli do Walimia. Dostali tu mieszkanie oraz zatrudnienie – pan Stanisław jako majster, natomiast pani Halina jako krośniarka. Oboje pracowali w Zakładach Lniarskich, aż do momentu przejścia na zasłużoną emeryturę.
Wraz ze zmarłym w 1999 roku mężem, wspólnie wychowali troje dzieci. Doczekali się również siedmioro wnucząt oraz pięcioro prawnucząt.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej