Jeszcze w tym roku ukaże się publikacja albumowa poświęcona miejscowościom z terenu gminy Świdnica na starych pocztówkach.
Wydawnictwo prezentować będzie wybrane fragmenty miejscowości z terenu gminy, jakie można znaleźć na zachowanych, starych pocztówkach, wydanych w okresie od II połowy XIX wieku do 1945 r. Taka forma prezentacji gminy Świdnica, pozwoli jej mieszkańcom przenieść się w czasie o ponad 100 lat i zapoznać się z wieloma obiektami znajdującymi się na jej terenie – dziś już nieistniejącymi, lub mocno zmienionymi w swojej formie i funkcji – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.
Obecnie trwa gromadzenie ikonografii w postaci starych pocztówek wydanych przed 1945 r. W związku z tym zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Świdnica i nie tylko, o pomoc w zebraniu jak największego ich zbioru. Jeżeli posiadacie Państwo pocztówki wydane przed 1945 r. i zechcecie je udostępnić na potrzeby albumu, prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym Urzędu Gminy w Świdnicy – Januszem Waligórą pod nr 748521226 wew. 213 lub e-mail: rzecznik@ gmina.swidnica.pl. Każda fotografia, która znajdzie się w albumie zostanie opatrzona danymi osoby, która je udostępniła. Tym samym przyczynią się Państwo do powstania tej wyjątkowej.
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej