Już w sobotę w Świdnicy będziemy obchodzić „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego”. To kontynuacja „Święta Dzika”, które w czerwcu ubiegłego roku zgromadziło w świdnickim Rynku blisko 6 tysięcy uczestników. W niedzielę natomiast miasto zaprasza na VII Rekonstrukcje historycznych bitew.
Jarmark, pokazy kowalstwa, prezentację kół myśliwskich, darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci i watę cukrową, przejażdżkę na kucach oraz występy artystyczne i koncerty – tak właśnie będzie wyglądać „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego”, zaplanowanego na 23 sierpnia. – Celem wydarzenia jest promocja rów i atrakcji dla turystów. Nagromadzenie ciekawych przedsięwzięć w jednym miejscu ma większą siłę przebicia niż pojedyncze imprezy o zasięgu lokalnym. Wspólna promocja naszych atrakcji przyciąga wielu uczestników nie tylko z miasta ale i całego regionu – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Na dziedzińcu bloku śródrynkowego będzie można sprawdzić swoją kondycję biorąc udział w licznych konkurencjach – zawodach strzeleckich, wędkowaniu i innych dyscyplinach zręcznościowych. Leśnicy poprowadzą najmłodszych przez „leśną ścieżkę zmysłów” oraz przeprowadzą zajęcia edukacyjne. – Odwiedzający świdnicką starówkę będą mieli okazję zasmakować w kuchni myśliwskiej oraz produktach regionalnych producentów z obszaru Doliny Baryczy. Miłośników wędkarstwa zapraszamy do basenów ustawionych w Rynku, w których pływać będą ryby słodkowodne – karpie i drapieżne – jesiotr i sum. Co więcej każdy uczestnik na pamiątkę będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę z motywem dzika. – podsumowuje urząd miejski. Na niedzielę natomiast zaplanowano VII Rekonstrukcje historycznych bitew. Weźmie w nich udział 70. uczestników regimentów z XVIII i XIX wieku. Występy zaczynają się już od godziny 11.00 przemarszem wojsk do Rynku z obozowiska przy ulicy Śląskiej.
Izabela Patro
Źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej