Już w sobotę w Świdnicy będziemy obchodzić „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego”. To kontynuacja „Święta Dzika”, które w czerwcu ubiegłego roku zgromadziło w świdnickim Rynku blisko 6 tysięcy uczestników. W niedzielę natomiast miasto zaprasza na VII Rekonstrukcje historycznych bitew.
Jarmark, pokazy kowalstwa, prezentację kół myśliwskich, darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci i watę cukrową, przejażdżkę na kucach oraz występy artystyczne i koncerty – tak właśnie będzie wyglądać „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego”, zaplanowanego na 23 sierpnia. – Celem wydarzenia jest promocja rów i atrakcji dla turystów. Nagromadzenie ciekawych przedsięwzięć w jednym miejscu ma większą siłę przebicia niż pojedyncze imprezy o zasięgu lokalnym. Wspólna promocja naszych atrakcji przyciąga wielu uczestników nie tylko z miasta ale i całego regionu – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Na dziedzińcu bloku śródrynkowego będzie można sprawdzić swoją kondycję biorąc udział w licznych konkurencjach – zawodach strzeleckich, wędkowaniu i innych dyscyplinach zręcznościowych. Leśnicy poprowadzą najmłodszych przez „leśną ścieżkę zmysłów” oraz przeprowadzą zajęcia edukacyjne. – Odwiedzający świdnicką starówkę będą mieli okazję zasmakować w kuchni myśliwskiej oraz produktach regionalnych producentów z obszaru Doliny Baryczy. Miłośników wędkarstwa zapraszamy do basenów ustawionych w Rynku, w których pływać będą ryby słodkowodne – karpie i drapieżne – jesiotr i sum. Co więcej każdy uczestnik na pamiątkę będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę z motywem dzika. – podsumowuje urząd miejski. Na niedzielę natomiast zaplanowano VII Rekonstrukcje historycznych bitew. Weźmie w nich udział 70. uczestników regimentów z XVIII i XIX wieku. Występy zaczynają się już od godziny 11.00 przemarszem wojsk do Rynku z obozowiska przy ulicy Śląskiej.
Izabela Patro
Źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej