Glinik Stary to dzielnica Wałbrzycha usytuowana w jego południowej części. Osiedle to jest najwyżej położone ze wszystkich dzielnic, skąd można podziwiać wałbrzyski krajobraz. Początkowo osada ta stanowiła jedną wieś z Glinikiem Nowym, w której przeważnie mieszkali tkacze, trudniący się chałupnictwem. W 1825 roku Glinik Stary posiadał 32 domy, młyn wodny, gorzelnię i wolne sołectwo. Pracowało w tym czasie 26 warsztatów, z których 16 było płócienniczych. Mieszkańcy wyznania ewangelickiego i katolickiego należeli do pobliskiej parafii Wałbrzycha. W 1840 roku W Gliniku Starym pracowały 13 warsztaty bawełniane, dwa młyny do mielenia kory dębowej oraz dwa młyny wodne o czterech kołach. Działały tam także punkty rzemieślnicze i handlowe.na.
W drugiej połowie XIX wieku miejscowość zaczęła się szybko rozwijać w związku z doprowadzeniem tam linii kolejowej i powstaniem kopalni węgla i koksowni. W tym okresie liczba mieszkańców znacznie się zwiększyła. Przez wieś wiodły szlaki turystyczne, ponieważ było to ulubione miejsce wypoczynku. Jednak Glinik Stary nigdy nie dorównał dzielnicom Wałbrzycha, które były położone bliżej jego centrum. Glinik Stary swój niepowtarzalny charakter zachował do 1951 roku. W tym czasie kilka domów zostało włączone do Wałbrzycha, a 22 lata później już cała wieś należała do wałbrzyskiej gminy. Obecnie w dzielnicy Wałbrzycha Gliniku Starym budowane są domy jednorodzinne. Jednak to przedsięwzięcie nie rozwija się na szeroką skalę ze względu na wysokie położenie dzielnicy i odległość od centrum miasta oraz komunikację, która zimą często jest utrudnio
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej