Wyróżniamy trzy południowe dzielnice Wałbrzycha: Glinik Nowy, Glinik Stary i Gaj. Ta pierwsza jest jednym z najwyżej położonych osiedli wałbrzyskich. Rozciąga się on w południowo-zachodniej części miasta. Podobnie, jak z Glinika Starego roztacza się z niego malowniczy widok na wałbrzyskie góry. W początkowym okresie Glinik Nowi i Stary stanowiły jedną wieś. Glinik Nowy należał do Hochbergów i zamieszkiwali go tkacze, trudniący się chałupnictwem. W 1765 roku wartość majątku hrabiego von Hochberga była wysoka. W rym czasie mieszkał tam jeden kmieć, 20 rzemieślników, 24 zagrodników i 28 tkaczy.
W 1785 roku w Gliniku Nowym i Starym mieszkał jeden zagrodnik i 33 chałupników. W 1825 roku w miejscowości stały 33 domy i szkoła ewangelicka. We wsi znajdowały się: 25 warsztatów płócienniczych, młyn wodny, dwie krochmalnie i dwie gorzelnie. Ludność wyznania ewangelickiego należała do parafii w Unisławiu Śląski, a katolicy w Rybnicy Leśnej. Pod koniec XIX wieku w Gliniku Nowym powstały kopalnie i zaczęło rozrastać się związane z nimi osiedle górnicze. Nastąpił błyskawiczny rozwój miejscowości. Wzniesiono w tym czasie w pobliżu drogi do Mieroszowa schronisko o nazwie „Kaiser Friedrich - Baude”. W okolicy znajdowały się trasy narciarskie i tor saneczkowy. Rozkwit osady zahamowała II Wojna Światowa. W 1951 roku dolną część Glinika Starego włączono do Wałbrzycha, a w 1973 cała miejscowość należała do miasta. Dzielnica do dnia dzisiejszego pozbawiona jest wielu urządzeń i instalacji komunalnych.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej