Stary Zdrój jest dzielnicą Wałbrzycha. Natomiast dawniej była to wieś przy trakcie prowadzącym z Miroszowa do Świebodzic. W XIV wieku uzdrowisko nosiło nazwę Aqua Antiqua czyli Stara Woda. Później otrzymało nazwę Altwasser. Te informacje można znaleźć w dokumentach parafialnych z tego okresu. Pierwszy sezon uzdrowiskowy miał miejsce w 1646 roku. Jednak szybki rozkwit miejscowości można było zauważyć w latach 1751-1851. Te sto lat zaliczanych jest do najbardziej świetlnych dla Starego Zdroju. Atrakcją uzdrowiska był oczyszczony staw obok szybu Chwalibóg, po którym goście w wolnym czasie mogli pływać łodziami. W samym centrum stawu znajdowała się wyspa, gdzie wieczorami odbywały się pokazy fajerwerków.
Organizowano również wycieczki do Lisiej Sztolni i pobliskiego Szczawna-Zdroju przez wzgórze Cedymina. Kto nie chciał pieszo wędrować, mógł skorzystać z autobusu konnego. W latach trzydziestych XIX wieku zostały wybudowane nowe łazienki, które nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Miejscowość uzdrowiskową charakteryzowała hala spacerowa, a dla pensjonariuszy wybudowano dom gościnny o nazwie „Burgof”. W kuchni wyodrębnione było specjalne miejsce do przyrządzania koszernych potraw, skierowanych pod adresem wyznawców mojżeszowych. W uzdrowisku Aqua Antiqua nie brakowało gości, pomimo wysokich cen związanych z pobytem. Przebywały tu światowej sławy osobistości, np. wybitny polityk i publicysta oświeceniowy Hugo Kołłątaj czy kompozytor Michał Kleofas Ogiński. Uzdrowisko rozwijało się w szybkim tempie. Rozkwit górnictwa spowodował upadek uzdrowiska Stary Zdrój, gdzie w 1868 roku górnicze prace naruszyły źródło wód mineralnych. Ostatni kuracjusze gościli tam w 1873 roku. W roku 1910 Stary Zdrój został włączony do gminy Wałbrzych. Po dawnym uzdrowisku w Starym Zdroju pozostały tylko nazwy ulic i zabytkowa budowla Dworca Miasto. W dzisiejszych czasach kuracjusze odwiedzają Szczawno-Zdrój i Jedlinę-Zdrój, które są uzdrowiskami w rejonie wałbrzyskim.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej