Stary Zdrój jest dzielnicą Wałbrzycha. Natomiast dawniej była to wieś przy trakcie prowadzącym z Miroszowa do Świebodzic. W XIV wieku uzdrowisko nosiło nazwę Aqua Antiqua czyli Stara Woda. Później otrzymało nazwę Altwasser. Te informacje można znaleźć w dokumentach parafialnych z tego okresu. Pierwszy sezon uzdrowiskowy miał miejsce w 1646 roku. Jednak szybki rozkwit miejscowości można było zauważyć w latach 1751-1851. Te sto lat zaliczanych jest do najbardziej świetlnych dla Starego Zdroju. Atrakcją uzdrowiska był oczyszczony staw obok szybu Chwalibóg, po którym goście w wolnym czasie mogli pływać łodziami. W samym centrum stawu znajdowała się wyspa, gdzie wieczorami odbywały się pokazy fajerwerków.
Organizowano również wycieczki do Lisiej Sztolni i pobliskiego Szczawna-Zdroju przez wzgórze Cedymina. Kto nie chciał pieszo wędrować, mógł skorzystać z autobusu konnego. W latach trzydziestych XIX wieku zostały wybudowane nowe łazienki, które nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Miejscowość uzdrowiskową charakteryzowała hala spacerowa, a dla pensjonariuszy wybudowano dom gościnny o nazwie „Burgof”. W kuchni wyodrębnione było specjalne miejsce do przyrządzania koszernych potraw, skierowanych pod adresem wyznawców mojżeszowych. W uzdrowisku Aqua Antiqua nie brakowało gości, pomimo wysokich cen związanych z pobytem. Przebywały tu światowej sławy osobistości, np. wybitny polityk i publicysta oświeceniowy Hugo Kołłątaj czy kompozytor Michał Kleofas Ogiński. Uzdrowisko rozwijało się w szybkim tempie. Rozkwit górnictwa spowodował upadek uzdrowiska Stary Zdrój, gdzie w 1868 roku górnicze prace naruszyły źródło wód mineralnych. Ostatni kuracjusze gościli tam w 1873 roku. W roku 1910 Stary Zdrój został włączony do gminy Wałbrzych. Po dawnym uzdrowisku w Starym Zdroju pozostały tylko nazwy ulic i zabytkowa budowla Dworca Miasto. W dzisiejszych czasach kuracjusze odwiedzają Szczawno-Zdrój i Jedlinę-Zdrój, które są uzdrowiskami w rejonie wałbrzyskim.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej