Trzy samoloty Zlin 226 w kamuflażu z okresu II wojny światowej - dwa ustylizowane na niemieckie messerschmitty i jeden wyglądem przypominający jaka, wylądują dzisiaj około godz. 14:00 na świebodzickim lotnisku, skąd w sobotę ruszą w lot do Ludwikowic Kłodzkich.
Członkowie słowackiej grupy rekonstrukcji historycznej Retro Sky Team wezmą udział w odbywającym się w Ludwikowicach Kłodzkich II Dolnośląskim Pikniku Militarnym „Projekt Gamma”, gdzie zainscenizują bitwę powietrzną. Organizatorem pikniku jest Stowarzyszenie „Riese”. W zeszłym roku zawarło porozumienie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, które organizuje bardzo podobną imprezę na przeciwnym biegunie Polski w okolicach Białegostoku w Ogrodniczkach koło Supraśla. Wynikiem porozumienia była zeszłoroczna I edycja Pikniku w Ludwikowicach, pierwsza tego typu impreza organizowana na Dolnym Śląsku. Pomimo tego, że jest to stosunkowo młoda impreza, wpisała się w coroczny harmonogram imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Riese. Podczas widowiska zobaczymy m.in. powietrzną walkę i atak lotniczej grupy Retro Sky Team ze Słowacji, która przeniesie wszystkich w czasie do końcowych dni upadku imperium III Rzeszy. Występ słowackiej ekipy lotniczej mogliśmy już oglądać m.in. w 2012 roku podczas pokazu w Jedlince. W ogromnym widowisku zagra i zaprezentuje swój sprzęt Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej(LTRH) Jej członkowie oraz sprzęt pochodzi z Polski, Niemiec, Belgi i Holandii. Kolejnymi grupami biorącymi udział w spektaklu będą GRH Oka prowadzona przez Tadeusza Kwietnia oraz GRH OFLAGI Riese, odtwarzająca więźniów i ludność cywilną. - Trzydniowa impreza Misja Zachód - Góry Sowie 2014 ukierunkowana będzie na propagowanie celów i założeń Projektu Gamma. W programie przewidywane jest przedstawienie wyników badań z III Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów - Góry Sowie 2014, który odbył się w maju b.r., oraz najważniejsze wydarzenie tegorocznego Pikniku - spektakl „Sowiogórskie tajemnice - Riese - Pamięci ofiar...”, przy udziale najlepszych grup rekonstrukcyjnych z całej europy oraz bardzo zaangażowanej w przedsięwzięcie lokalnej społeczności grających rolę ludności cywilnej, więźniów i górników pracujących w kopalni „Wacław” - zachęcają organizatorzy. Zanim jednak lotnicy dotrą na miejsce przeznaczenia, spędzą niemal dobę stacjonując w Świebodzicach. Wszystkich miłośników lotnictwa, militariów i historii zapraszamy w tym czasie na Gminne Lotnisko do obejrzenia tej wyjątkowej „latającej” wystawy.
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej