Francuski rewolwer z amunicją znaleziono podczas prac remontowych między krokwiami pod dachem Publicznego Gimnazjum nr 1 przy ul. Limanowskiego. Broń z 1892 roku wraz z kaburą jest w doskonałym stanie. Policja zabezpieczyła znalezisko.
Broń przypadkowo odkryło dwóch pracowników firmy wykonawczej. Natychmiast została przekazana policji, a ta prokuraturze. Teraz to ona zadecyduje o jego dalszych losach. Odnaleziony rewolwer to Mle 1892 używany przez armię francuską podczas obu wojen światowych. Produkowany przez Manufacture d’Armes de Saint Etienne (MAS). Broń ta miała szerokie zastosowanie podczas II wojny światowej. Rewolwer stanowił broń boczną oficerów i niektórych podoficerów polskich jednostek formowanych we Francji w czasie obu wojen światowych. Jak opisuje Michał Mackiewicz, kustosz Muzeum Wojska Polskiego: „Jest to broń ze stałym szkieletem. Lufa od spodu półokrągła, z wierzchu trójgranna, tuż przed łączeniem ze szkieletem okrągła w przekroju. Bęben 6 nabojowy, wychylany w prawą stronę, z gwiazdowym wyrzutnikiem pustych łusek. Wychylenie bębna odbywa się poprzez zwolnienie zawiasowego zatrzasku znajdującego się z prawej strony szkieletu. Kurek z ruchomo osadzoną iglicą, ogon kurka moletowany. Przyrządy celownicze złożone z płytkowej muszki i celownika szczerbinkowego (na ramie szkieletu znajduje się wyfrezowany rowek umożliwiający celowanie). Okładki chwytu drewniane, nacinane w drobne romby. Spód chwytu zaopatrzony w ruchomy pierścień dla rzemienia/ smyczy. Broń podwójnego działania, strzela zarówno z samonapinania, jak również po uprzednim ręcznym odciągnięciu kurka. Szkielet wraz z lufą pokryte czarną oksydą, brak jej natomiast na kurku i języku spustowym”. W ubiegłym roku, podczas remontu wałbrzyskiego Ratusza odnaleziono butelkę z listem sprzed ponad 100 lat.
Źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej