sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Nietypowe znalezisko
2014-02-20 11:21

Francuski rewolwer z amunicją znaleziono podczas prac remontowych między krokwiami pod dachem Publicznego Gimnazjum nr 1 przy ul. Limanowskiego. Broń z 1892 roku wraz z kaburą jest w doskonałym stanie. Policja zabezpieczyła znalezisko.


Broń przypadkowo odkryło dwóch pracowników firmy wykonawczej. Natychmiast została przekazana policji, a ta prokuraturze. Teraz to ona zadecyduje o jego dalszych losach. Odnaleziony rewolwer to Mle 1892 używany przez armię francuską podczas obu wojen światowych. Produkowany przez Manufacture d’Armes de Saint Etienne (MAS). Broń ta miała szerokie zastosowanie podczas II wojny światowej. Rewolwer stanowił broń boczną oficerów i niektórych podoficerów polskich jednostek formowanych we Francji w czasie obu wojen światowych. Jak opisuje Michał Mackiewicz, kustosz Muzeum Wojska Polskiego: „Jest to broń ze stałym szkieletem. Lufa od spodu półokrągła, z wierzchu trójgranna, tuż przed łączeniem ze szkieletem okrągła w przekroju. Bęben 6 nabojowy, wychylany w prawą stronę, z gwiazdowym wyrzutnikiem pustych łusek. Wychylenie bębna odbywa się poprzez zwolnienie zawiasowego zatrzasku znajdującego się z prawej strony szkieletu. Kurek z ruchomo osadzoną iglicą, ogon kurka moletowany. Przyrządy celownicze złożone z płytkowej muszki i celownika szczerbinkowego (na ramie szkieletu znajduje się wyfrezowany rowek umożliwiający celowanie). Okładki chwytu drewniane, nacinane w drobne romby. Spód chwytu zaopatrzony w ruchomy pierścień dla rzemienia/ smyczy. Broń podwójnego działania, strzela zarówno z samonapinania, jak również po uprzednim ręcznym odciągnięciu kurka. Szkielet wraz z lufą pokryte czarną oksydą, brak jej natomiast na kurku i języku spustowym”. W ubiegłym roku, podczas remontu wałbrzyskiego Ratusza odnaleziono butelkę z listem sprzed ponad 100 lat.
Źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: