Francuski rewolwer z amunicją znaleziono podczas prac remontowych między krokwiami pod dachem Publicznego Gimnazjum nr 1 przy ul. Limanowskiego. Broń z 1892 roku wraz z kaburą jest w doskonałym stanie. Policja zabezpieczyła znalezisko.
Broń przypadkowo odkryło dwóch pracowników firmy wykonawczej. Natychmiast została przekazana policji, a ta prokuraturze. Teraz to ona zadecyduje o jego dalszych losach. Odnaleziony rewolwer to Mle 1892 używany przez armię francuską podczas obu wojen światowych. Produkowany przez Manufacture d’Armes de Saint Etienne (MAS). Broń ta miała szerokie zastosowanie podczas II wojny światowej. Rewolwer stanowił broń boczną oficerów i niektórych podoficerów polskich jednostek formowanych we Francji w czasie obu wojen światowych. Jak opisuje Michał Mackiewicz, kustosz Muzeum Wojska Polskiego: „Jest to broń ze stałym szkieletem. Lufa od spodu półokrągła, z wierzchu trójgranna, tuż przed łączeniem ze szkieletem okrągła w przekroju. Bęben 6 nabojowy, wychylany w prawą stronę, z gwiazdowym wyrzutnikiem pustych łusek. Wychylenie bębna odbywa się poprzez zwolnienie zawiasowego zatrzasku znajdującego się z prawej strony szkieletu. Kurek z ruchomo osadzoną iglicą, ogon kurka moletowany. Przyrządy celownicze złożone z płytkowej muszki i celownika szczerbinkowego (na ramie szkieletu znajduje się wyfrezowany rowek umożliwiający celowanie). Okładki chwytu drewniane, nacinane w drobne romby. Spód chwytu zaopatrzony w ruchomy pierścień dla rzemienia/ smyczy. Broń podwójnego działania, strzela zarówno z samonapinania, jak również po uprzednim ręcznym odciągnięciu kurka. Szkielet wraz z lufą pokryte czarną oksydą, brak jej natomiast na kurku i języku spustowym”. W ubiegłym roku, podczas remontu wałbrzyskiego Ratusza odnaleziono butelkę z listem sprzed ponad 100 lat.
Źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej