List w butelce pochodzący z początku XX wieku odnalazła ekipa remontowa wałbrzyskiego magistratu. Znalezisko nie jest jednak romantycznym przesłaniem do kochanki. W butelce po piwie, niemieccy robotnicy umieścili swoje dane, informacje o płacy, a także jakim trunkiem uczcili zakończenie remontu ratusza w 1903 roku.
Zalokowaną butelkę znaleziono podczas prac przy poszyciu dachowym magistratu. W szklanym naczyniu po piwie, produkowanym w dawnym Freiburgu, dzisiejszych Świebodzicach, umieszczona została notatka. List został spisany przez czterech niemieckich majstrów i czeladników w 1903 roku. Przesłanie zostało przetłumaczone przez dział historyczny wałbrzyskiego muzeum.
„(…)Stawka godzinowa była 30 fenigów za godzinę. Stawianie wieży ukończyliśmy, Wałbrzych 3 lipca 1903. Cieśla mistrz budowlany Carl Jäger i Syn z Wałbrzycha, Mistrz murarski Fritz Beer z Wałbrzycha. Uczciliśmy 1 litrem żytniówki dostarczonej przez Roberta Hahna w cenie 60 fenigów, 50 fenigów, 40 za litr” – czyta nam Anna Żabska, rzecznik prasowy urzędu miejskiego.
Po takim uczczeniu remontu, nic dziwnego, że dach wałbrzyskiego magistratu przetrwał ponad wiek. Niedawno jednak przystąpiono do jego renowacji. Tym razem, to władze miasta zdecydowały się zostawić pamiątkę dla potomnych. W Chełmie jednej z wież ukryto tak zwaną kapsułę czasu, do które włożono dzisiejsze gadżety.
- Umieściliśmy tam między innymi mapę Wałbrzycha i jego flagę, nagranie hymnu, informacje zawierające nazwiska wszystkich radnych i obecnie panującego prezydenta. Dołączono również akt przywracający grodzkość naszemu miastu oraz aktualne wydania prasowe – wymienia Anna Żabska. Z naszych informacji wynika, że w kapsule nie znalazła się wzmianka o tym czy, lub jakim trunkiem uczczone zostanie zakończenie obecnego remontu.
Sgt.Pepper
Źródło: 30minut.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej