List w butelce pochodzący z początku XX wieku odnalazła ekipa remontowa wałbrzyskiego magistratu. Znalezisko nie jest jednak romantycznym przesłaniem do kochanki. W butelce po piwie, niemieccy robotnicy umieścili swoje dane, informacje o płacy, a także jakim trunkiem uczcili zakończenie remontu ratusza w 1903 roku.
Zalokowaną butelkę znaleziono podczas prac przy poszyciu dachowym magistratu. W szklanym naczyniu po piwie, produkowanym w dawnym Freiburgu, dzisiejszych Świebodzicach, umieszczona została notatka. List został spisany przez czterech niemieckich majstrów i czeladników w 1903 roku. Przesłanie zostało przetłumaczone przez dział historyczny wałbrzyskiego muzeum.
„(…)Stawka godzinowa była 30 fenigów za godzinę. Stawianie wieży ukończyliśmy, Wałbrzych 3 lipca 1903. Cieśla mistrz budowlany Carl Jäger i Syn z Wałbrzycha, Mistrz murarski Fritz Beer z Wałbrzycha. Uczciliśmy 1 litrem żytniówki dostarczonej przez Roberta Hahna w cenie 60 fenigów, 50 fenigów, 40 za litr” – czyta nam Anna Żabska, rzecznik prasowy urzędu miejskiego.
Po takim uczczeniu remontu, nic dziwnego, że dach wałbrzyskiego magistratu przetrwał ponad wiek. Niedawno jednak przystąpiono do jego renowacji. Tym razem, to władze miasta zdecydowały się zostawić pamiątkę dla potomnych. W Chełmie jednej z wież ukryto tak zwaną kapsułę czasu, do które włożono dzisiejsze gadżety.
- Umieściliśmy tam między innymi mapę Wałbrzycha i jego flagę, nagranie hymnu, informacje zawierające nazwiska wszystkich radnych i obecnie panującego prezydenta. Dołączono również akt przywracający grodzkość naszemu miastu oraz aktualne wydania prasowe – wymienia Anna Żabska. Z naszych informacji wynika, że w kapsule nie znalazła się wzmianka o tym czy, lub jakim trunkiem uczczone zostanie zakończenie obecnego remontu.
Sgt.Pepper
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej