Dokładnie 4 tysiące złotych, 302 puszki farby w sprayu, trzy dni pracy i dwie ekipy grafficiarzy. Efekt – ogromny mural stworzony w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Imponujące dzieło można podziwiać na posowieckich garażach przy ulicy Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy.
Pomysłodawcą akcji był Świdnicki Ośrodek Kultury. W przeciągu trzech dni, na posowieckich garażach przy ulicy Armii Krajowej i Fieldorfa powstały imponujące murale namalowane w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Prace nadzorował świdnicki artysta Robert Kukla. W piątek na ścianach naniesiony został przy pomocy rzutnika multimedialnego projekt autorstwa świdnickich grafficiarzy. Malowanie rozpoczęło się w sobotę rano i trwało do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. W pracach udział wzięły dwie ekipy grafficiarzy. Zużyto w sumie 302 puszki farby w sprayu. Wielkoformatowa grafika w sposób symboliczny przedstawia bohaterów tamtego okresu i ma pokazać, że Świdnica o nich pamięta. – Cieszę się, że w naszym mieście powstała kolejna inicjatywa, dzięki której możemy przypomnieć o bohaterach tamtego okresu. Zaangażowanie młodych ludzi w powstanie patriotycznego muralu pokazuje, że także młode pokolenie pamięta o Żołnierzach Wyklętych. – mówi prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. W tym roku w całej Polsce obchodzony jest Rok Żołnierzy Wyklętych. Miasto włączyło się w ogólno polską akcję już w maju. Na Placu Świętej Małgorzaty uroczyście odsłonięto tablice z biogramem informującym o ogólnych założeniach projektu oraz prezentującym sylwetki kolejnych bohaterów.
Źródło: 30minut.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej