Dokładnie 4 tysiące złotych, 302 puszki farby w sprayu, trzy dni pracy i dwie ekipy grafficiarzy. Efekt – ogromny mural stworzony w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Imponujące dzieło można podziwiać na posowieckich garażach przy ulicy Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy.
Pomysłodawcą akcji był Świdnicki Ośrodek Kultury. W przeciągu trzech dni, na posowieckich garażach przy ulicy Armii Krajowej i Fieldorfa powstały imponujące murale namalowane w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Prace nadzorował świdnicki artysta Robert Kukla. W piątek na ścianach naniesiony został przy pomocy rzutnika multimedialnego projekt autorstwa świdnickich grafficiarzy. Malowanie rozpoczęło się w sobotę rano i trwało do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. W pracach udział wzięły dwie ekipy grafficiarzy. Zużyto w sumie 302 puszki farby w sprayu. Wielkoformatowa grafika w sposób symboliczny przedstawia bohaterów tamtego okresu i ma pokazać, że Świdnica o nich pamięta. – Cieszę się, że w naszym mieście powstała kolejna inicjatywa, dzięki której możemy przypomnieć o bohaterach tamtego okresu. Zaangażowanie młodych ludzi w powstanie patriotycznego muralu pokazuje, że także młode pokolenie pamięta o Żołnierzach Wyklętych. – mówi prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. W tym roku w całej Polsce obchodzony jest Rok Żołnierzy Wyklętych. Miasto włączyło się w ogólno polską akcję już w maju. Na Placu Świętej Małgorzaty uroczyście odsłonięto tablice z biogramem informującym o ogólnych założeniach projektu oraz prezentującym sylwetki kolejnych bohaterów.
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej