Opowieść o słynnej arystokratce, filantropce i reformatorce, czyli Księżnej Daisy von Pless, już krótce zobaczą goście Teatru Zdrojowego. Prapremiera monodramu „Daisy – Błękitna Tożsamość” będzie miała miejsce już 11 października. Autorami spektaklu są: aktorka Aldona Struzik oraz pisarz Zbigniew Niedźwiecki – Ravicz. Sztuka została napisana w formule monodramu. Oznacza to, że na scenie zobaczymy jedną osobę. Księżna Daisy, a w zasadzie Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless próbuje zażegnać konflikt z samą sobą, konfrontując doświadczenia z różnych okresów swojego życia.
W rolę słynnej arystokratki wcieliła się współautorka scenariusza, Aldona Struzik - Daisy zobaczymy w dwóch odsłonach. Po jednej stronie będzie staruszką, a po drugiej dojrzewającąi nabierającą pewności siebie kobietą. Monodram podzielony został na pięć części przedstawiające również okresy jej życia – wyjaśnia Aldona Struzik, współautorka scenariusza i odtwórczyni roli księżnej. - Dla większości wałbrzyszan fakty, które padają w spektaklu mogą być znane. Myślę jednak, że interesujące jest ich zestawienie. Daisy jest postacią, która zasługuje na promocję nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w całej Polsce. To właśnie zamierzamy zrobić – tłumaczy współtwórca monodramu, Zbigniew Niedźwiecki – Ravicz. Inspiracją do powstania spektaklu były przeżycia i odczucia Daisy, gdyż autorzy opierali się na pamiętnikach księżnej. Premiera sztuki odbędzie się w szczawińskim Teatrze Zdrojowym – miejscu, które związane jest postacią słynnej arystokratki. To właśnie na scenie monumentalnej sali barokowej występowała sama Daisy. Monodram „Daisy – błękitna tożsamość” już 11 października o godzinie 19.00
Źródło: 30minut.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej