Opowieść o słynnej arystokratce, filantropce i reformatorce, czyli Księżnej Daisy von Pless, już krótce zobaczą goście Teatru Zdrojowego. Prapremiera monodramu „Daisy – Błękitna Tożsamość” będzie miała miejsce już 11 października. Autorami spektaklu są: aktorka Aldona Struzik oraz pisarz Zbigniew Niedźwiecki – Ravicz. Sztuka została napisana w formule monodramu. Oznacza to, że na scenie zobaczymy jedną osobę. Księżna Daisy, a w zasadzie Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless próbuje zażegnać konflikt z samą sobą, konfrontując doświadczenia z różnych okresów swojego życia.
W rolę słynnej arystokratki wcieliła się współautorka scenariusza, Aldona Struzik - Daisy zobaczymy w dwóch odsłonach. Po jednej stronie będzie staruszką, a po drugiej dojrzewającąi nabierającą pewności siebie kobietą. Monodram podzielony został na pięć części przedstawiające również okresy jej życia – wyjaśnia Aldona Struzik, współautorka scenariusza i odtwórczyni roli księżnej. - Dla większości wałbrzyszan fakty, które padają w spektaklu mogą być znane. Myślę jednak, że interesujące jest ich zestawienie. Daisy jest postacią, która zasługuje na promocję nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w całej Polsce. To właśnie zamierzamy zrobić – tłumaczy współtwórca monodramu, Zbigniew Niedźwiecki – Ravicz. Inspiracją do powstania spektaklu były przeżycia i odczucia Daisy, gdyż autorzy opierali się na pamiętnikach księżnej. Premiera sztuki odbędzie się w szczawińskim Teatrze Zdrojowym – miejscu, które związane jest postacią słynnej arystokratki. To właśnie na scenie monumentalnej sali barokowej występowała sama Daisy. Monodram „Daisy – błękitna tożsamość” już 11 października o godzinie 19.00
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej