Stanisław Michalik otrzymał tytuł „Zasłużony dla powiatu”. To podziękowanie za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji naszego regionu. O przyznaniu wyróżnienia radni powiatu wałbrzyskiego zdecydowali podczas ostatniej sesji. Stanisław Michalik, z zawodu nauczyciel, historyk i polonista, obecnie zajmuje się m. in. publikacją książek i artykułów promujących nie tylko gminę Głuszyca, ale i powiat wałbrzyski.
Jego publikacje pozwalają poznać barwną historię i bogatą kulturę regionu zarówno z czasów przed jak i powojennych. Jest autorem m. in. takich publikacji: „Historia mojego miasta Głuszyca - 2002 r.”, „Niezwykłości Osówki- 2005 r.”, „Impresje Walimskie na 700 – lecie - 2005 r.”, „Głuszyca dawniej i dziś, album (współautorzy: Grzegorz Czepil, Leopold Krysiński) - 2006 r.”, „Głuszyckie kontemplacje, Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy- 2011 r.”, czy „U źródeł Charlotty. Ciekawostki z historii i współczesności Jedliny – Zdroju- 2012 r.”. Jedną z bardziej znanych książek jego autorstwa jest publikacja pn. „Głuszyckie kontemplacje. Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy”, zawierająca nie tylko zbiór opowieści z różnych okresów historii rejonu Głuszycy, ale też dużą ilość fotografii z okresu przedwojennego, pozwalających na dostrzeżenie jakim zmianom uległ region na przestrzeni dziesięcioleci. Stanisław Michalik jest doskonałym znawcą historii, geografii, przyrody, literatury etc. Prowadzi również działalność publicystyczną, jest m.in. stałym komentatorem wałbrzyskiej rozgłośni Radia „Złote Przeboje” promujący region wałbrzyski, jego walory turystyczno – krajoznawcze, kulturalne i historyczne, od połowy 2009 r. do chwili obecnej. Jest również autorem poczytnego bloga internetowego „Tu jest mój dom”
Źródło: 30minut.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej