Stanisław Michalik otrzymał tytuł „Zasłużony dla powiatu”. To podziękowanie za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji naszego regionu. O przyznaniu wyróżnienia radni powiatu wałbrzyskiego zdecydowali podczas ostatniej sesji. Stanisław Michalik, z zawodu nauczyciel, historyk i polonista, obecnie zajmuje się m. in. publikacją książek i artykułów promujących nie tylko gminę Głuszyca, ale i powiat wałbrzyski.
Jego publikacje pozwalają poznać barwną historię i bogatą kulturę regionu zarówno z czasów przed jak i powojennych. Jest autorem m. in. takich publikacji: „Historia mojego miasta Głuszyca - 2002 r.”, „Niezwykłości Osówki- 2005 r.”, „Impresje Walimskie na 700 – lecie - 2005 r.”, „Głuszyca dawniej i dziś, album (współautorzy: Grzegorz Czepil, Leopold Krysiński) - 2006 r.”, „Głuszyckie kontemplacje, Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy- 2011 r.”, czy „U źródeł Charlotty. Ciekawostki z historii i współczesności Jedliny – Zdroju- 2012 r.”. Jedną z bardziej znanych książek jego autorstwa jest publikacja pn. „Głuszyckie kontemplacje. Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy”, zawierająca nie tylko zbiór opowieści z różnych okresów historii rejonu Głuszycy, ale też dużą ilość fotografii z okresu przedwojennego, pozwalających na dostrzeżenie jakim zmianom uległ region na przestrzeni dziesięcioleci. Stanisław Michalik jest doskonałym znawcą historii, geografii, przyrody, literatury etc. Prowadzi również działalność publicystyczną, jest m.in. stałym komentatorem wałbrzyskiej rozgłośni Radia „Złote Przeboje” promujący region wałbrzyski, jego walory turystyczno – krajoznawcze, kulturalne i historyczne, od połowy 2009 r. do chwili obecnej. Jest również autorem poczytnego bloga internetowego „Tu jest mój dom”
Źródło: 30minut.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej