Plakaty propagandowe z lat 80. XX wieku, przeciwko USA, NATO i programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana oraz fotoreportaże z życia radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej, zostały znalezione w piwnicach I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kasprowicza. Obecny budynek I LO imienia Jana Kasprowicza ma już ponad sto lat. Z tego powodu budynek ma swoją historię i skrywa przed wszystkimi wiele nieodkrytych jeszcze tajemnic. Miasto Świdnica wybudowało budynek w 1912 roku z przeznaczeniem na żeńską szkołę średnią. W czasie II Wojny Światowej wykwaterowano stąd uczniów i Niemcy urządzili szpital wojskowy.
Tuż po wojnie obiekt przy ulicy Pionierów 30 zajęli Rosjanie na „dom oficera” i zajmowali go aż do 1991 roku. W ostatnich dniach budynek odsłonił swoją kolejną „tajemnicę”. W piwnicach szkoły znaleziono komplet dobrze zachowanych plakatów propagandowych z lat osiemdziesiątych XX wieku. Przede wszystkim wymierzonych przeciwko USA, NATO, przeciwko programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana. W zbiorze znajdują się także fotoreportaże z „życia” radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej.
Źródło:30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej