Unikalne fotografie, wywiady i cytaty z książek dotyczące najwybitniejszej kobiety w dziejach himalaizmu – Wandy Rutkiewicz, prezentuje wałbrzyska Biblioteka Pod Atlantami. Słynna taterniczka i alpinistka, która zdobywała ośmiotysięczniki obchodziłaby w tym roku 70 urodziny. Zaginęła jednak ponad 20 lat temu, podczas wchodzenia na szczyt Kanczendzongi.- Z pewnością była to osoba bardzo zdeterminowana w dążeniu do celu. Ta cecha nie zjednywała jej przyjaciół. Miała opinię osoby trudnej w relacjach, szczególnie podczas wspinaczki - mówi Cezary Kasiborski, kurator wystawy. - W latach 70-tych powstał nawet film „Temperatura Wrzenia”, w którym w dość kontrowersyjny sposób ukazano jej sylwetkę – dodaje. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Michałem Błaszkiewiczem, bratem alpinistki. Dzięki niemu wzbogacono ją o unikalne fotografie z okresu młodości Wandy Rutkiewicz. Zdjęcia ukazują również Płungiany, miejsce urodzenia słynnej Polki.
Widzimy na nich między innymi rodzinny dom alpinistki, który spłonął rok temu. Wystawa pełna jest również cytatów z książek dostępnych w zbiorach biblioteki oraz wywiadów z himalaistką. - Po tym jak w roku 1978 zdobyła Mount Everest, przeprowadzono z nią ponad sto wywiadów. Warto nadmienić, że była trzecią kobietą i pierwszym Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt świata – podkreśla Kasiborski. Wanda Rutkiewicz za swój największy sukces uważała zdobycie szczytu K2. Za cel wyznaczyła sobie pokonanie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Zdobyła aż 8 z nich. Zaginęła jednak w 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongi, trzeci co do wysokości szczyt świata. Wystawa dotycząca najwybitniejszej himalaistki w dziejach potrwa do 8 marca. Można ją podziwiać w galerii książki w wałbrzyskiej bibliotece.
Źródło:30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej