Unikalne fotografie, wywiady i cytaty z książek dotyczące najwybitniejszej kobiety w dziejach himalaizmu – Wandy Rutkiewicz, prezentuje wałbrzyska Biblioteka Pod Atlantami. Słynna taterniczka i alpinistka, która zdobywała ośmiotysięczniki obchodziłaby w tym roku 70 urodziny. Zaginęła jednak ponad 20 lat temu, podczas wchodzenia na szczyt Kanczendzongi.- Z pewnością była to osoba bardzo zdeterminowana w dążeniu do celu. Ta cecha nie zjednywała jej przyjaciół. Miała opinię osoby trudnej w relacjach, szczególnie podczas wspinaczki - mówi Cezary Kasiborski, kurator wystawy. - W latach 70-tych powstał nawet film „Temperatura Wrzenia”, w którym w dość kontrowersyjny sposób ukazano jej sylwetkę – dodaje. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Michałem Błaszkiewiczem, bratem alpinistki. Dzięki niemu wzbogacono ją o unikalne fotografie z okresu młodości Wandy Rutkiewicz. Zdjęcia ukazują również Płungiany, miejsce urodzenia słynnej Polki.
Widzimy na nich między innymi rodzinny dom alpinistki, który spłonął rok temu. Wystawa pełna jest również cytatów z książek dostępnych w zbiorach biblioteki oraz wywiadów z himalaistką. - Po tym jak w roku 1978 zdobyła Mount Everest, przeprowadzono z nią ponad sto wywiadów. Warto nadmienić, że była trzecią kobietą i pierwszym Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt świata – podkreśla Kasiborski. Wanda Rutkiewicz za swój największy sukces uważała zdobycie szczytu K2. Za cel wyznaczyła sobie pokonanie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Zdobyła aż 8 z nich. Zaginęła jednak w 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongi, trzeci co do wysokości szczyt świata. Wystawa dotycząca najwybitniejszej himalaistki w dziejach potrwa do 8 marca. Można ją podziwiać w galerii książki w wałbrzyskiej bibliotece.
Źródło:30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej