Niecodzienna wystawa pamiątek dotyczących Biegu Gwarków prezentowana jest w wałbrzyskiej Bibliotece Pod Atlantami. Na ekspozycji możemy oglądać archiwalne zdjęcia, plakaty, ulotki oraz medale i puchary wypożyczone przez uczestników. Wystawa podsumowuje 35 lat historii jednego z najpopularniejszych zimowych biegów w regionie. Do obejrzenia ekspozycji zapraszają czarno – białe zdjęcia zrobione ponad 30 lat temu, prezentujące uczestników i imprezy towarzyszą-ce Biegowi Gwarków. W gablotach umieszczono również proporce, archiwalne ulotki i foldery oraz przypinki. Zbiory pochodzą z kolekcji Biblioteki pod Atlantami oraz zostały wypożyczone od uczestników i sympatyków zimowych zawodów. - Są to ich medale, puchary i różnego proporce. Eksponujemy również wiele pamiątek związanych z Biegiem Gwarków, jak numery startowe i okazjonalne przypinki oraz kubki - wymienia Eliza Furmanek z pracowni regionalnej Biblioteki Pod Atlantami.
Przez 35-lat, w biegu wystartowało łącznie około 52 tysięcy zawodników. W 1986 roku odnotowano rekordową ilości uczestników, gdyż na starcie zjawiło się ponad 4300 biegaczy. Jedynym zawodnikiem, który wziął udział we wszystkich edycjach jest Józef Żuk, który nominowany jest w plebiscycie Kryształy i Kamienie w sportowej kategorii. Wałbrzyszanin przygotowuje się już do tegorocznej edycji Biegu Gwarków, która będzie miała miejsce 24 lutego w Andrzejówce.
Źródło:30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej