Niecodzienna wystawa pamiątek dotyczących Biegu Gwarków prezentowana jest w wałbrzyskiej Bibliotece Pod Atlantami. Na ekspozycji możemy oglądać archiwalne zdjęcia, plakaty, ulotki oraz medale i puchary wypożyczone przez uczestników. Wystawa podsumowuje 35 lat historii jednego z najpopularniejszych zimowych biegów w regionie. Do obejrzenia ekspozycji zapraszają czarno – białe zdjęcia zrobione ponad 30 lat temu, prezentujące uczestników i imprezy towarzyszą-ce Biegowi Gwarków. W gablotach umieszczono również proporce, archiwalne ulotki i foldery oraz przypinki. Zbiory pochodzą z kolekcji Biblioteki pod Atlantami oraz zostały wypożyczone od uczestników i sympatyków zimowych zawodów. - Są to ich medale, puchary i różnego proporce. Eksponujemy również wiele pamiątek związanych z Biegiem Gwarków, jak numery startowe i okazjonalne przypinki oraz kubki - wymienia Eliza Furmanek z pracowni regionalnej Biblioteki Pod Atlantami.
Przez 35-lat, w biegu wystartowało łącznie około 52 tysięcy zawodników. W 1986 roku odnotowano rekordową ilości uczestników, gdyż na starcie zjawiło się ponad 4300 biegaczy. Jedynym zawodnikiem, który wziął udział we wszystkich edycjach jest Józef Żuk, który nominowany jest w plebiscycie Kryształy i Kamienie w sportowej kategorii. Wałbrzyszanin przygotowuje się już do tegorocznej edycji Biegu Gwarków, która będzie miała miejsce 24 lutego w Andrzejówce.
Źródło:30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej