Pół miliona kosztował remont zabytkowego muru oporowego z początku XX wieku i placu przy wałbrzyskim Ratuszu. Zadanie to wraz z remontem ulicy Kopernika, schodów przy Teatrze Lalki i Aktora dopełniło rewitalizację tej części Śródmieścia. Zadanie pn. ,,Remont muru oraz nawierzchni placu zlokalizowanych przy budynku Ratusza Miejskiego w Wałbrzychu” zrealizowano ze środków Gminy Wałbrzych. Wzmocniono istniejący mur kamienny nadlewką z betonu. Odtworzono balustrady muru z cegły klinkierowej. Dodatkowo dokonano naprawy kanalizacji deszczowej.
Wymieniono nawierzchni placu z utwardzonej na kostkę granitową. Neogotycki ratusz wybudowano w latach 1855-1856. Autorem projektu był wrocławski architekt H.F. Waesemann. W czasie rozbudowy, w 1903r., wykonano nową elewację tylną i zagospodarowano teren za ratuszem, przy ulicy Kopernika. Wyrównany teren rozciągający się za tylną ścianą ratusza, zamknięto kamiennym murem oporowym zwieńczonym ozdobną, ceglaną balustradą. U podnóża muru poprowadzono ulicę Kopernika - z uwagi na znaczny spadek terenu tworzącą charakterystyczne zakole. Zakole ulicy Kopernika , stromo opadającej w stronę Al. Wyzwolenia , spięto reprezentacyjnymi, szerokimi, kamiennymi schodami, ozdobiono zielenią , odsłoniętymi głazami i skałami. (red)
źródło: 30 minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej