Pół miliona kosztował remont zabytkowego muru oporowego z początku XX wieku i placu przy wałbrzyskim Ratuszu. Zadanie to wraz z remontem ulicy Kopernika, schodów przy Teatrze Lalki i Aktora dopełniło rewitalizację tej części Śródmieścia. Zadanie pn. ,,Remont muru oraz nawierzchni placu zlokalizowanych przy budynku Ratusza Miejskiego w Wałbrzychu” zrealizowano ze środków Gminy Wałbrzych. Wzmocniono istniejący mur kamienny nadlewką z betonu. Odtworzono balustrady muru z cegły klinkierowej. Dodatkowo dokonano naprawy kanalizacji deszczowej.
Wymieniono nawierzchni placu z utwardzonej na kostkę granitową. Neogotycki ratusz wybudowano w latach 1855-1856. Autorem projektu był wrocławski architekt H.F. Waesemann. W czasie rozbudowy, w 1903r., wykonano nową elewację tylną i zagospodarowano teren za ratuszem, przy ulicy Kopernika. Wyrównany teren rozciągający się za tylną ścianą ratusza, zamknięto kamiennym murem oporowym zwieńczonym ozdobną, ceglaną balustradą. U podnóża muru poprowadzono ulicę Kopernika - z uwagi na znaczny spadek terenu tworzącą charakterystyczne zakole. Zakole ulicy Kopernika , stromo opadającej w stronę Al. Wyzwolenia , spięto reprezentacyjnymi, szerokimi, kamiennymi schodami, ozdobiono zielenią , odsłoniętymi głazami i skałami. (red)
źródło: 30 minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej