Otwarciem wystawy „Twierdza Brzeska” w wałbrzyskim Muzeum, zainaugurowano Dni Białorusi w naszym mieście. Wydarzenie objął swoim patronatem Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej –Viktar Gajsionak oraz prezydent miasta Wałbrzycha -Roman Szełemej. Wystawa prac fotograficznych „Twierdza Brzeska” ukazuje historię Białorusi w latach 1905 – 1918. Zdjęcia są doskonałą formą zapisu architektury, kultury, życia codziennego oraz hartu ducha naszych wschodnich sąsiadów. Prace będziemy mogli podziwiać do 23 września bieżącego roku w Wałbrzyskim Muzeum.- Ta wystawa wpisuje się w dwie inicjatywy, prowadzone przez nasza placówkę. Pierwsza to Dni Białorusi, a druga to zainicjowana parę lat temu impreza „kalejdoskop kultur” - tłumaczy Jacek Drejer, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. Wernisaż wystawy został przygotowany przez muzeum oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, które w Wałbrzychu prowadzi Leszek Solarek.
To właśnie ta organizacja inicjuje w naszym kraju dni narodowe poszczególnych państw zza naszej wschodniej granicy. -Wałbrzyszanie doskonale wpisują się w realizację programu wielonarodowości, który w naszym kraju ma olbrzymie znaczenie. Inicjatywy takie łączą kulturę wschodu, z nasza polską gościnnością – podkreślał na spotkaniu Józef Bryla, prezes zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Patronat nad impreza objął prezydent miasta oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Republiki Białorusi – Viktar Gajsionak. Choć osobiście nie mógł uczestniczyć w inauguracji, odczytano list adresowany do wałbrzyszan. - Zbliżanie się narodów odbywa się właśnie poprzez poznawanie kultury i bezpośrednie kontakty. Cieszę się, że w Wałbrzychu tak dużo dzieje się w tej sferze - przyznaje Zygmunt Nowaczyk wiceprezydent Wałbrzycha. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również akcentów ludowych związanych z kulturą białoruską. W ogrodach muzeum wystąpił zatem zespół Pieśni i Tańca „Kalinka”, który rozruszał zebranych gości. Sgt. Pepper
źródło:30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej