Blisko 300 osób, głównie uczniów wałbrzyskich szkół, wzięło udział w konferencji poświęconej dziedzictwu kulturowemu ziemi wałbrzyskiej. Impreza odbyła się w Sali Balowej zamku Książ. Spotkanie to było ostatnim etapem realizacji projektu "Śladami przeszłości - w poszukiwaniu tożsamości Wałbrzycha" organizowanego przez Centrum Europejskie w zamku Książ oraz Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży. Projekt został sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Przez ponad osiem miesięcy grupa dwudziestu młodych ludzi brała udział w warsztatach regionalnych i wycieczkach, których celem było poznanie historii regionu wałbrzyskiego. Wyniki swoje pracy przedstawili podczas sympozjum, które odbyło się w zamku Książ. Głównym celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie odpowiedzi na pytania: skąd wziął się Wałbrzych, jakie są jego korzenie oraz tradycje i kultura.
Młodzież uczestnicząca w konferencji wysłuchała referatu dotyczącego początków oraz zabytków naszego miasta. Obejrzała również prezentację poświęconą znanym i ciekawym ludziom związanym z Wałbrzychem. Ponadto przewodnik Andrzej Gaik opowiedział o kilku tajemnicach i zagadkach, które kryje ziemia wałbrzyska. Na zakończenie przedstawiona została historia klubu sportowego Górnik Wałbrzych. Całość przeplatana była fragmentami sondy przeprowadzonej na ulicach Wałbrzycha, która przedstawiała stosunek mieszkańców do miasta. Teraz grupa badawcza opublikuje wyniki swojej pracy na specjalnie stworzonym portalu internetowym.
Źródło: (RAD) / 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej