Tablica pamiątkowa poświecona Tadeuszowi Nalepie i Mirze Kubasińskiej zostanie przeniesiona. Z ulicy Matejki, trafi na ścianę budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Kopernika 2, gdzie placówka ma nową siedzibę. Przypomnijmy, że „Rodzice polskiego Bluesa” w 1964 roku zawarli związek małżeński właśnie w Wałbrzychu. Ponowne odsłonięcie tablicy uświetni występ gitarowy na którym usłyszymy największe przeboje zespołu „Breakout”. Inicjatywa uświęcenia pamięci sławnych muzyków wyszła od fana zespołu, wałbrzyszanina, Leszka Grodzińskiego. Podczas odsłonięcia tablicy w marcu tego roku obecny był również syn Tadeusza i Miry, Piotr Nalepa. Gitarzysta dał wtedy niezapomniany koncert w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Choć tym razem potomek Nalepy i Kubasińskiej nie zjawi się w mieście, odsłonięcie tablicy również uświetni oprawa muzyczna. Uroczystość rozpocznie się w piątek 20 lipca, około godziny 17. Pod budynkiem przeniesionego Urzędu Stanu Cywilnego, zagrane zostaną największe przeboje zespołów „Breakout” oraz „Blackout”, współtworzonych przez Nalepę i Kubasińską.
To jednak nie koniec muzycznych emocji. Zaraz po występie pod urzędem, fani bluesa i rocka przeniosą się do wałbrzyskiego Amfiteatru. Tam odbędzie się koncert uczestników Letnich Warsztatów Gitarowych w Jedlinie – Zdroju. Na placu przed Teatrem Dramatycznym zobaczymy zatem ponad trzydziestu młodych instrumentalistów z całej Polski oraz Festiwalową Orkiestrę Gitarową prowadzoną przez Witolda Kozakowskiego. Będzie to pierwszy koncert pod nazwą „Gitara Wśród Wałbrzyskich Gór”. Wstęp na imprezę jest darmowy. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej