Stacja przekaźnikowa oraz schron przeciwgazowy z okresu II Wojny Światowej były dostępne dla mieszkańców Świdnicy przez kilka godzin. Amplifikatornię odwiedziły głównie dzieci, które poznały nie tylko historię obiektu ale także pracę operatorów radiostacji . Blok mieszkalny na ulicy Tołstoja niczym się nie wyróżnia. Kilkupiętrowy budynek z ogrodem podobnym do okolicznych działek. W rzeczywistości jest to stacja wzmacniakowa sygnału telefonicznego, a także schron przeciwgazowy.
Kompleks został wybudowany pod koniec lat trzydziestych XX wieku – Obiekt miał być elementem sieci telekomunikacyjnej przenoszącej informacje do terenów, które zamierzano włączyć w granice Rzeszy nazistowskiej. W budynku mieszkali pracownicy schronu oraz ich rodziny. W przypadku ataku gazowego mogli się tutaj skryć- mówiła Wioletta Wrona z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, oprowadzając dzieci ze szkół podstawowych po kompleksie i prezentując zachowany w doskonałym stanie generator prądu, kotłownię, pomieszczenie filtrujące powietrze oraz pomieszczenia gospodarcze. Poinformowała również, że pod ulicami naszego miasta znajduje się wiele podobnych miejsc i być może już wkrótce będziemy mogli je zobaczyć. Między innymi pod naszym Rynkiem znajduje się potężna hala wielkości boiska, w której właściciele browarów składowali swoje piwa. Na tym by podziemia były dostępne zwiedzającym zależy nie tylko pracownikom muzeum, ale także władzom naszego miasta. Na zakończenie o pracy radiostacji krótkofalowej opowiedzieli członkowie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Za pomocą fal radiowych łączyli się z różnymi punktami na świecie. Dzieci poznały podstawowe kody, wykorzystywane w komunikacji radiowej, a także poznały symbole poszczególnych państw. Izabela Patro
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej