Stacja przekaźnikowa oraz schron przeciwgazowy z okresu II Wojny Światowej były dostępne dla mieszkańców Świdnicy przez kilka godzin. Amplifikatornię odwiedziły głównie dzieci, które poznały nie tylko historię obiektu ale także pracę operatorów radiostacji . Blok mieszkalny na ulicy Tołstoja niczym się nie wyróżnia. Kilkupiętrowy budynek z ogrodem podobnym do okolicznych działek. W rzeczywistości jest to stacja wzmacniakowa sygnału telefonicznego, a także schron przeciwgazowy.
Kompleks został wybudowany pod koniec lat trzydziestych XX wieku – Obiekt miał być elementem sieci telekomunikacyjnej przenoszącej informacje do terenów, które zamierzano włączyć w granice Rzeszy nazistowskiej. W budynku mieszkali pracownicy schronu oraz ich rodziny. W przypadku ataku gazowego mogli się tutaj skryć- mówiła Wioletta Wrona z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, oprowadzając dzieci ze szkół podstawowych po kompleksie i prezentując zachowany w doskonałym stanie generator prądu, kotłownię, pomieszczenie filtrujące powietrze oraz pomieszczenia gospodarcze. Poinformowała również, że pod ulicami naszego miasta znajduje się wiele podobnych miejsc i być może już wkrótce będziemy mogli je zobaczyć. Między innymi pod naszym Rynkiem znajduje się potężna hala wielkości boiska, w której właściciele browarów składowali swoje piwa. Na tym by podziemia były dostępne zwiedzającym zależy nie tylko pracownikom muzeum, ale także władzom naszego miasta. Na zakończenie o pracy radiostacji krótkofalowej opowiedzieli członkowie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Za pomocą fal radiowych łączyli się z różnymi punktami na świecie. Dzieci poznały podstawowe kody, wykorzystywane w komunikacji radiowej, a także poznały symbole poszczególnych państw. Izabela Patro
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej