Młodzież chętnie bierze udział w szlachetnych celach- mówił burmistrz Strzegomia, gdy licealiści z jego miejscowości, razem z innymi uczniami z dolnośląskich szkół, pojechali na Kresy Wschodnie by ocalić polskie groby od zniszczenia . Projekt „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zaczął się kilka tygodni temu, a zakończy w przyszły weekend. Młodzież z dolnośląskich szkół zebrała się we Wrocławiu przed budynkiem TVP, by wspólnie wziąć udział w akcji. Wśród uczestników znaleźli się także strzegomscy licealiści, którzy wraz z opiekunami będą sprzątać groby w Drohobyczu na Ukrainie.
Dzięki pomocy sponsorów młodzież zabrała ze sobą znicze, środki czystości, sprzęt do porządkowania grobów, produkty żywnościowe, a także upominki dla rodzin, u których będą zakwaterowani. Uczniowie usłyszeli wiele pozytywnych uwag. Burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta, uważa, że wolontariat podczas wakacji jest znakiem, iż młodzież chętnie uczestniczy w szlachetnych przedsięwzięciach. Dzięki akcji wiele polskich grobów na Kresach Wschodnich zostanie ocalonych od zniszczenia i zapomnienia. Izabela Patro
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej