Zakuci w ciężki zbroje, wyposażeni w miecze, topory i kusze – Na Zamku Bolków wciąż stacjonują XV wieczni rycerze. Grupa ponad 30 miłośników historii, przenosi turystów do czasów średniowiecza. Nie obca im jest trudna sztuka wojażu oraz fascynująca przeszłość tego miejsca. Bractwo Rycerskie Zamku Bolków to perełka tej XIII wiecznej warowni ulokowanej na Dolnym Śląsku. Grupa zapaleńców sprawia, że obiekt odwiedzany jest przez rzesze turystów i wyczuwana jest w nim średniowieczna atmosfera. - Chcemy pokazać, jak żyło się w tamtych czasach. Turyści mogą przyjechać do nas i zasmakować historii, poczuć w ręku miecz, wziąć udział w grach i zabawach plebejskich oraz obejrzeć występy taneczne. – wylicza Krzysztof Krukowski, członek bractwa. – Jest to alternatywa dla wielu osób, które wolą aktywnie spędzać czas, w nieco niekonwencjonalny sposób – tłumaczy rycerz. Najbardziej efektowne są oczywiście niezwykle emocjonujące walki. Stracie rycerzy często kończy się stłuczeniami i zadrapaniami. Zdarzają się również cięższe kontuzje, jak złamania. Względne bezpieczeństwo podczas walki, wymaga zatem doświadczenia, odpowiedniej techniki oraz przygotowania kondycyjnego. - Łatwo sobie zrobić krzywdę, jednak to nie jest nasz zamiar – śmieje się Arkadiusz Psujek, zwany „Szuwarem” – Staramy się spotykać jak najczęściej i trenować. Najciężej jest zimą, gry na zewnątrz mróz, śnieg i lód. Wtedy często zdarzają się kontuzje. – dodaje rycerz.
Członkowie bractwa wyposażeni są w repliki XV wiecznych zbroi. Pełen rynsztunek krępuje ruchy, jednak chroni również rycerza przed uderzeniami mieczy i toporów. Zbroja, której założenie wymaga niezwykłej wprawy, potrafi ważyć nawet 40 kilogramów. Każdy szczegół odwzorowany jest zgodnie z traktatami i podaniami z tamtych czasów. Członkowie bractwa, to nie tylko wojownicy, ale również, a może przed wszystkim, miłośnicy historii. - Staramy się dowiadywać jak to miejsce funkcjonowało i zgłębiać jego tajemnice. – opowiada Szymon Balcarek - Jeździmy również na turnieje, gdzie nawiązujemy współprace z innymi bractwami – dodaje. Dla członków bractwa, życie rycerskie, to alternatywa dla czasów współczesnych. Wymagające hobby, nie sprowadza się jedynie do komercyjnych pokazów. Bractwo, to również styl życia, specyficzne poczucie humoru, archaiczny język i rubaszne zachowanie. - Pozostawiamy świat zewnętrzny za murami zamku. – podkreśla Andrzej Leman – Staramy się oddzielić tę część naszego „normalnego” życia i tutaj być członkiem średniowiecznej społeczności – dodaje rycerz Zamku Bolków. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej