Do niedzieli 6 maja będzie trwał Sowiogórski Jarmark Średniowieczny w Zagórzu Śląskim. To wyjątkowa okazja, aby odwiedzić Zamek Grodno, który jest jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Podczas zwiedzania zamku można przenieść się w odległe czasy średniowiecza. Podczas Jarmarku organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych niespodzianek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wszystkie występy oraz całodzienne wystawy rzemieślników, pokazy tańców, walk oraz różnego rodzaju konkurencje zarówno dla osób związanych z Bractwem jak i przede wszystkim dla turystów, mają na celu pokazanie dawnego życia na zamku. Prowadzący chcą w ten sposób m.in. zburzyć mity średniowiecza jako bajkowego okresu rycerzy na białych koniach walczących ze smokami, księżniczek zamkniętych w wieżach czy też umartwiających swoje ciało ascetów.
- Naszym celem jest pokazanie ludzkiego oblicza tego, jakże niedocenianego i często pomijanego okresu. Zaściankowe wyobrażenia o średniowieczu jako o epoce zacofania wynikają z minimalnej wiedzy na temat jej osiągnięć, podczas gdy w tamtych czasach rozkwitała tradycja, nauka i kultura. Usiłując przybliżyć turystom średniowieczną rzeczywistość wprowadzamy ich w niezwykły świat tętniącej życiem osady handlowej, prezentujemy rzemiosło, pokazujemy walki i tańce. Bardzo szybko można się zorientować, jak podobni do współczesnych ludzi byli mieszkańcy średniowiecza, kierowali się takimi samymi zasadami, mieli podobne ideały i cele – mówią organizatorzy. Dodatkowe atrakcje czekające na Państwa przez cały okres trwania Jarmarku to: pokazy walk wojów oraz rycerzy, w tym kręgi honoru, zdrady, walki grupowe, możliwość przymiarki uzbrojenia oraz zdjęcia w uzbrojeniu, pokazy tańców średniowiecznych, strzelnica, możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku. Zapraszamy do zapoznania się z kulturą wieków średnich, przy jednoczesnym zapewnieniu niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy. Ella, foto: Radosław Drohomirecki
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej