Po sześćdziesięciu latach małżeństwa państwo Helena i Stefan Święs odnowili przysięgę małżeńską. Podobnie postąpiło trzynaście innych par, które z okazji złotych i diamentowych godów po raz drugi w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyły wzajemną obietnicę miłości i wierności. Jubilatom życzenia złożyła wójt gminy Teresa Mazurek, która wyraziła głęboki szacunek dla par, gdyż mimo wielu życiowych trudów razem zdecydowały się przejść przez życie.
Medal, który otrzymali goście, był wyrazem uznania za wytrwanie w deklaracji, którą przed laty złożyli sobie małżonkowie. Państwo Święs mieszkają w Lutomi Górnej, słynącej z długowieczności, o czym można się przekonać podczas noworocznych spotkań seniorów, których w tym roku było, aż dwustu zaś najstarsza uczestniczka miała 97 lat. Świdnicki Urząd Stanu Cywilnego jubileuszowe imprezy organizuje dla mieszkańców trzech gmin: Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice. Nie jest istotne gdzie pary zawierały małżeństwo, zaś jeśli zarejestrowane jest w księgach świdnickiego organu, wówczas odpis aktu ślubu nie jest konieczny. O Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mogą również wystąpić pary, które Złote Gody mają za sobą, ale nie zostały jak dotąd odznaczone. Na uroczystość zapraszane są również małżonkowie, które świętują kolejne okrągłe rocznice. Jubilatom: Janinie i Nikodemowi Sadeckim z Bystrzycy Górnej, Helenie i Stefanowi Święs z Lutomi Górnej oraz Józefie i Julianowi Przeniosło z Bystrzycy Górnej serdecznie gratulujemy. Izabela Patro
źródło:30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej