Aż 10 godzin trwał montaż hełmów na wieży ratuszowej. Czas trwania prac, ani wczesne godziny ich rozpoczęcia nie zniechęciły mieszkańców miasta, którzy tłumnie przybyli do świdnickiego Rynku by uczcić powrót wieży, która zawaliła się w 1967 roku po godzinie 15.00. Teraz 5 marca 2012 roku o tej samej porze, ponownie zagórowała nad miastem. Od samego rana na świdnickim rynku zbierali się mieszkańcy miasta, chcący zapamiętać i uwiecznić na zdjęciach historyczny moment, którym było zamontowanie iglicy na wieży ratusza. Mimo iż na to wydarzenie czekaliśmy od dłuższego czasu, prezydent Wojciech Murdzek oświadczył w styczniu, iż termin montowania kopuł zostanie ogłoszony wówczas, gdy pogoda pozwoli nie tylko na bezpieczne prowadzenie prac, ale także nie będzie przeszkodą dla mieszkańców Świdnicy, którzy chcieli by obserwować montaż iglicy. W poniedziałek wczesnym rankiem do Rynku wjechał ważący 180 ton dźwig. Z powodów bezpieczeństwa dziesięć rodzin mieszkających w sąsiedzie ratusza musiało opuścić na kilka godzin swoje mieszkania. Przed południem udało się zamontować pierwszy element hełmu, znajdujący się na wysokości niemal 40 metrów, zaś po godzinie 15.00 drugi na wysokości prawie 60 metrów.
Było to wydarzenie historyczne gdyż dokładnie 45 lat temu, w 1967 roku o godzinie 15.16 z powodu źle prowadzonych prac rozbiórkowych runęła stara wieża. - Pamiętam poprzedni ratusz. Byłam nastolatką, gdy zawaliła się wieża. Wszyscy byli wtedy w szoku.Minęło wiele czasu i byłam przekonana, że już nigdy nie zostanie odbudowana- mówiła starsza świdniczanka, która wraz z mężem przybyła do Rynku, by zobaczyć jak po tylu latach wieża ponownie wyrasta ponad dachami budynków. Mimo że prace trwały dziesięć godzin, tłum Świdniczan nie malał. Mieszkańcy w każdym wieku zgromadzili się by podziwiać tą historyczną chwilę. Nie tylko dziennikarze upamiętnili to wydarzenia na zdjęciach i filmach. Niemal każdy trzymał w rękach aparat i kamerę, zaś najmłodsi korzystali z telefonów komórkowych. Całej akcji przypatrywali się również przedstawiciele naszych władz. Przybył również biskup Ignacy Dec, który poświęcił kopułę ze znajdującymi się w środku pamiątkami od mieszkańców. Budowa nowego ratusza trwała od 2010 roku. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł niemal 9 milionów złotych, w tym około 6 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Przewiduje się, iż ratusz zostanie oddany do użytku w czerwcu.
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej