Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze obchodzi 30 - lecie swojej działalności na terenie największego wałbrzyskiego osiedla. Jubileuszowi towarzyszy wiele imprez. Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze daty z jego historii. 1974 – pierwsze wykopy pod budowę budynków, 1975 - rozpoczęcie budowy pierwszego budynku przy ul. Kasztelańskiej 2 - 4, 1976 – pierwsi lokatorzy otrzymują klucze do mieszkań, 1978 – powstanie SM "Podzamcze", której pierwszą siedzibą jest budynek przy ul. Grodzkiej 33; jej pierwszym prezesem zostaje Stanisław Kaczmarek, który ponownie będzie pełnił tę funkcję od maja 1996 do swojej śmierci w styczniu 1999 (spółdzielnia miała dotychczas 7 prezesów, z których najdłużej, przez 9 lat, stał na jej czele Zdzisław Tomczak), 1987 - oddanie do użytku biurowca z baza remontową, 1992 – oddanie ostatniego budynku mieszkalnego przy ul. Poselskiej 13 – 17, 1996 - I Dni Podzamcza połączone z uroczystym festynem.
Z okazji jubileuszu, na terenie spółdzielni organizowane są okolicznościowe imprezy, m.in. wystawy i konkursy. Na jednej z wystaw zaprezentowano zdjęcia ilustrujące poszczególne etapy budowy osiedla oraz spotkania ze znanymi aktorami, których gościła spółdzielnia, m.in. z Aleksandrem Bardinim, Januszem Zakrzeńskim, Andrzejem Zaorskim, Jerzym Zelnikiem i Romanem Kłosowskim, a także zawody sportowe organizowane przez nieocenionego Kazimierza Staszewskiego, popularnego "pana Kazia".
Źródło: (BAS) / 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej