Aż 123 lata mają nagrania, odnalezione ponad pięćdziesiąt lat temu w bibliotece Thomasa Alva Edisona. Dopiero w 2005 roku rozpoczęły się prace mające na celu odczytanie ich treści. Okazało się, że zawierają one zapis głosów znanych postaci historycznych: hrabiego Helmutha Karla Bernharda von Moltke oraz niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarka.
W 1957 roku w bibliotece Thomasa Alva Edisona, jednego z najbardziej znanych wynalazców świata, znaleziono drewnianą skrzynię zawierającą stare cylindry z fonografu. Aż do 2005 roku nikt nie okazał zainteresowania znaleziskiem, które okazało się historycznym skarbem. Dzięki pomocy niemieckiego inżyniera i archeologa dźwięku Stephana Puille udało się przetranskrybować zebrany materiał. Po porównaniu wypowiedzi z nagrań z wypowiedziami zapisanymi na stronach dziewiętnastowiecznych gazet stwierdzono, iż głosy należą do hrabiego von Moltke, a także kanclerza Ottona von Bismarka. Hrabia, który w 1867 kupił majątek ziemski w Krzyżowej, będącego w okresie II Wojny Światowej miejscem konspiracji przeciwko Hitlerowi,cytuje na nagraniach „Fausta” Goethego oraz Shakespeare- ’a. Zapisy te powstały 21 października 1889 roku w Krzyżowej, przy udziale Adelberta Theodora Edwarda Wangemanna, asystenta Thomasa Edisona. Niemieckiego kanclerza nagrano zaś w jego posiadłości w Friedrichsruh. Recytuje fragment piesni In Good Old Colony Times” i „Gaudeamus Igitur”, a także początek poematu „Als Kaiser Rotbart lobesam” oraz Marsylianki. Dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Annemarie Franke twierdzi, że nagrania są bezcenne historycznie. Fakt, iż Thomas Edison przyjechał z Paryża specjalnie do Krzyżowej, by nagrać hrabiego pokazuje jak ważną osobą był Helmuth Karl Bernhard von Moltke w ówczesnej Europie. Mówi także, że hrabia przewidział obecną sytuację, gdyż na jednym z nagrań słychać jak mówi, iż najnowszy wynalazek inżyniera pozwoli na wysłuchanie osoby, która od dawna nie żyje.
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej