Aż 123 lata mają nagrania, odnalezione ponad pięćdziesiąt lat temu w bibliotece Thomasa Alva Edisona. Dopiero w 2005 roku rozpoczęły się prace mające na celu odczytanie ich treści. Okazało się, że zawierają one zapis głosów znanych postaci historycznych: hrabiego Helmutha Karla Bernharda von Moltke oraz niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarka.
W 1957 roku w bibliotece Thomasa Alva Edisona, jednego z najbardziej znanych wynalazców świata, znaleziono drewnianą skrzynię zawierającą stare cylindry z fonografu. Aż do 2005 roku nikt nie okazał zainteresowania znaleziskiem, które okazało się historycznym skarbem. Dzięki pomocy niemieckiego inżyniera i archeologa dźwięku Stephana Puille udało się przetranskrybować zebrany materiał. Po porównaniu wypowiedzi z nagrań z wypowiedziami zapisanymi na stronach dziewiętnastowiecznych gazet stwierdzono, iż głosy należą do hrabiego von Moltke, a także kanclerza Ottona von Bismarka. Hrabia, który w 1867 kupił majątek ziemski w Krzyżowej, będącego w okresie II Wojny Światowej miejscem konspiracji przeciwko Hitlerowi,cytuje na nagraniach „Fausta” Goethego oraz Shakespeare- ’a. Zapisy te powstały 21 października 1889 roku w Krzyżowej, przy udziale Adelberta Theodora Edwarda Wangemanna, asystenta Thomasa Edisona. Niemieckiego kanclerza nagrano zaś w jego posiadłości w Friedrichsruh. Recytuje fragment piesni In Good Old Colony Times” i „Gaudeamus Igitur”, a także początek poematu „Als Kaiser Rotbart lobesam” oraz Marsylianki. Dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Annemarie Franke twierdzi, że nagrania są bezcenne historycznie. Fakt, iż Thomas Edison przyjechał z Paryża specjalnie do Krzyżowej, by nagrać hrabiego pokazuje jak ważną osobą był Helmuth Karl Bernhard von Moltke w ówczesnej Europie. Mówi także, że hrabia przewidział obecną sytuację, gdyż na jednym z nagrań słychać jak mówi, iż najnowszy wynalazek inżyniera pozwoli na wysłuchanie osoby, która od dawna nie żyje.
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej