Pamiątki Świdniczan zostały zamknięte w kuli, którą umieszczono w odremontowanej wieży ratu-szowej. Trafiły do niej zarówno dokumenty, jak i zdjęcia mieszkańców miasta, które udokumentują historię Świdnicy.
– W historii miasta to pierwszy tak bardzo długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy - Za kilka miesięcy to się zmieni. Warto przy okazji pamiętać, że odbudowa to wielki wysiłek nie tylko finansowy, ale też dla architektów i budowniczych. Wąska zabudowa Rynku, wykonanie specjalnych fundamentów nie ułatwiały zadania. Jestem jednak przekonany, że wkrótce zapłatą za ten trud będzie radość świdniczan z powrotu symbolu miasta, a jednocześnie dużej atrakcji turystycznej– dodaje włodarz miasta. W czterech puszkach, które zostaną szczelnie zamknięte, umieszczono pamiątki, które dla przyszłych pokoleń udokumentują współczesną Świdnicę. Wśród nich są zeskanowane fotografie przedmiotów, historyczne dokumenty, a także zdjęcia świdniczan. Do puszek trafiły również świdnickie dokumenty m. in. strategia, monety, a także specjalny akt erekcyjny i przemówienie prezydenta.
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej