Pamiątki Świdniczan zostały zamknięte w kuli, którą umieszczono w odremontowanej wieży ratu-szowej. Trafiły do niej zarówno dokumenty, jak i zdjęcia mieszkańców miasta, które udokumentują historię Świdnicy.
– W historii miasta to pierwszy tak bardzo długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy - Za kilka miesięcy to się zmieni. Warto przy okazji pamiętać, że odbudowa to wielki wysiłek nie tylko finansowy, ale też dla architektów i budowniczych. Wąska zabudowa Rynku, wykonanie specjalnych fundamentów nie ułatwiały zadania. Jestem jednak przekonany, że wkrótce zapłatą za ten trud będzie radość świdniczan z powrotu symbolu miasta, a jednocześnie dużej atrakcji turystycznej– dodaje włodarz miasta. W czterech puszkach, które zostaną szczelnie zamknięte, umieszczono pamiątki, które dla przyszłych pokoleń udokumentują współczesną Świdnicę. Wśród nich są zeskanowane fotografie przedmiotów, historyczne dokumenty, a także zdjęcia świdniczan. Do puszek trafiły również świdnickie dokumenty m. in. strategia, monety, a także specjalny akt erekcyjny i przemówienie prezydenta.
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej