Powstał jako symbol zakończenia wyniszczającej wojny i religijnych sporów. Trzy stulecia później został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Teraz Kościół Pokoju w Świdnicy świętuje 10-lecie tego doniosłego aktu. Wpisu dokonano 13 grudnia 2001 roku, po kilkuletnich przygotowaniach. Pastor parafii ewangelicko--augsburskiej w Świdnicy, Waldemar Pytel wspomina, że ten skomplikowany proces został zainicjowany przez konserwatora zabytków, Ulricha Schaafa, który pozostaje z parafią w ścisłym kontakcie. Podobnie, jak szefowa Biura Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Barbara Obelinda. – Kościół został wpisany na listę głównie ze względu na jego absolutną wyjątkowość – wyjaśnia. Obiekt powstał w połowie XVII wieku po zakończeniu, wyniszczającej Europę wojny trzydziestoletniej. Przy podpisywaniu traktatu pokojowego w Westfalii, austriacki monarcha zezwolił protestantom z terenu obecnego Dolnego Śląska, wznieść kościoły pokoju, na znak nowego etapu dziejów 10 lat w UNESCO koncert organowy zgromadził liczną widownię tych ziem. Nie mogły one jednak być murowane, a ich usytuowanie musiało się znaleźć poza murami miejskimi. Z tego przywileju skorzystała Świdnica i Jawor. – Kościoły pokoju są zbudowane z drewna i gliny – dodaje Barbara Obelinda.
Skromne na zewnątrz, zachwycają niezwykłym bogactwem i zdobieniami barokowych wnętrz. Choć formalnie rocznica wpisania na listę UNESCO przypada na połowę grudnia, parafia w Świdnicy już rozpoczęła obchody jubileuszu, organizując spektakl, koncert i specjalne nabożeństwo. W Teatrze Miejskim młodzież szkolna pokazała swoje etiudy filmowe, oparte na historii świątyni. Później aktor legnickiego teatru dramatycznego, Tadeusz Ratuszniak, zaprezentował monodram „Jonasz”, wyreżyserowany przez Annę Wieczur-Bluszcz. Następnie uczestnicy spotkania w teatrze, przeszli malowniczym korowodem ze światełkami do Kościoła Pokoju, gdzie do organów zasiadł Marcin Armański. Na drugi dzień uroczyste nabożeństwo odprawił zwierzchnik Kościoła Ewangelickiego w Polsce, ks. Biskup Jerzy Samiec. Na 16 grudnia zaplanowano historyczną konferencję naukową z udziałem władz samorządowych regionu.źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej