sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Historia ich pasją
2011-10-24 15:26

Adam Sikorski, dziennikarz Telewizji Polskiej i współprowadzący program „Było… nie minęło”, oraz Joanna Laparska, podróżniczka i autorka książek o tajemnicach historii, byli gośćmi Pałacu Jedlinka. Na spotkaniu „Historia moją pasją i przygodą” opowiadali o swoich zainteresowaniach i najnowszych odkryciach.
 



Region Gór Sowich pełen jest tajemnic i wciąż nie rozwiązanych zagadek związanych z II Wojną Światową. Nie dziwi więc fakt, że konferencja przyciągnęła pasjonatów historii z całego Dolnego Śląska. Goście Hotelu Jedlinka mogli wysłuchać między innymi wykładu dziennikarza telewizyjnego, Adama Sikorskiego. Historyk zaprezentował prapremierę najnowszego odcinka programu „Było… nie minęło”, którego jest współprowadzącym. Odkrywcom udało się odnaleźć szczątki polskiego bombowca PZL.37 „Łoś”, który przeleżał prawie 70 lat pod ziemią. - Idea jest taka, aby młodym ludziom powiedzieć prawdę o polskich inżynierach z okresu II Wojny Światowej. Zanikła pamięć o między innymi Dąbrowskim, Kubickim czy Misztalu. To byli wspaniale wykształceni ludzie, którzy kończyli szkoły na politechnikach szwajcarskich, francuskich i niemieckich. Przywieźli stamtąd innowacyjną wiedzę i potrafili na jej podstawie stworzyć zupełnie nową jakość – podkreśla Adam Sikorski.
W spotkaniu wzięła również udział słynna dziennikarka, podróżniczka i autorka książek o tajemnicach historii. Joanna Lamparska opowiadała między innymi o zagadkowych
wydarzeniach na Zamku Grodno, sprowadzanych do Wałbrzycha egipskich mumiach oraz o bezcennej, porcelanowej zastawie, która zastało rozjechana traktorem. Poruszyła również kwestię powojennego szabrownictwa skarbów, pozostawionych przez zmarłych i uciekających ze swoich posiadłości.- Jeżeliby przejrzeć mieszkania, domy i stare wille w okolicach zamków i pałaców, można by tam znaleźć sporo zaginionych przedmiotów –tłumaczy Joanna Lamparska – Często właściciele prywatni, którzy kupują opuszczone w czasie wojny obiekty, chcą odkupić meble oraz dzieła sztuki od pobliskich mieszkańców. Nie każdy ma jednak odwagę, by się przyznać do kradzieży, gdyż w ten sposób, trzeba ten proceder traktować.– dodaje autorka książek.
Podczas konferencji odbyła się również prezentacja specjalistycznego sprzętu, służącego do poszukiwań. Goście mogli wypytać o charakterystykę oraz zasady działania wykrywaczy metali, sonarów oraz geo-radarów. Wieczorem, w pałacowych komnatach miał z kolei miejsce dość niekonwencjonalny koncert. Muzyka w stylu ambitne-trance ichill-out, była hołdem dla przymusowych więźniów, którzy stracili życie przy budowie kompleksu Riese. Zespół„Sundial Aeon” i jego najnowsza płyta „Mimesis” była widowiskiem zarówno dźwiękowym, jak i wizualnym.

źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: