„Teatr historii” – pod takim hasłem zastała udostępniona nowa forma zwiedzania Pałacu w Jedlince. Gości monumentalnego obiektu przywita między innymi Hans Christoph von Seher – Thoss, Albert Shpeer, czy Carl Krister. Osobistości opowiedzą o przeszłości pałacu, a grupa rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu, jako nazistowscy żołnierze dadzą prawdziwy pokaz. Teatralna forma zwiedzania pałacu trwa około godziny. W pierwszych pomieszczeniach gości przywita Hans Christoph von Seher – Thoss, mąż hrabiny Charlotty – założycielki Jedliny – Zdroju. Feldmarszałek wojska austriackiego, który był właścicielem pałacu, opowie o początkach swojej posiadłości. Następnie goście przeniosą się do XIX wieku, kiedy zarządcą Jedlinki był Carl Krister. Duch tej barwnej postaci przybliży historię związaną z produkcją znanej na całym świecie porcelany. Następna część poświęcona jest okresowi II wojny światowej. W tym czasie w pałacu mieściła się nazistowska organizacja Todt, która zajmowała się między innymi budową tajemniczego kompleksu Riese. Goście spotkają się z ministrem amunicji i uzbrojenia III Rzeszy, Albertem Shpeer’em. Z pomocą nazistowskich żołnierzy zaprezentuje w jaki sposób ukrywano depozyty bankowe i kosztowności przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Wybuchy oraz wystrzały z pistoletów i moździerzy to specjalność grupy rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu. Pasjonaci odgrywają rolę 17 dywizji piechoty, 21 regimentu armii Wermachtu. Rekonstruktorzy posiadają repliki strojów i broni w 100% zgodne z realiami tamtych czasów. Spektakularne pokazy i teatralna forma zwiedzania obiektu, sprawia że Pałac w Jedlince stał się swoistym wehikułem czasu.
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej