„Teatr historii” – pod takim hasłem zastała udostępniona nowa forma zwiedzania Pałacu w Jedlince. Gości monumentalnego obiektu przywita między innymi Hans Christoph von Seher – Thoss, Albert Shpeer, czy Carl Krister. Osobistości opowiedzą o przeszłości pałacu, a grupa rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu, jako nazistowscy żołnierze dadzą prawdziwy pokaz. Teatralna forma zwiedzania pałacu trwa około godziny. W pierwszych pomieszczeniach gości przywita Hans Christoph von Seher – Thoss, mąż hrabiny Charlotty – założycielki Jedliny – Zdroju. Feldmarszałek wojska austriackiego, który był właścicielem pałacu, opowie o początkach swojej posiadłości. Następnie goście przeniosą się do XIX wieku, kiedy zarządcą Jedlinki był Carl Krister. Duch tej barwnej postaci przybliży historię związaną z produkcją znanej na całym świecie porcelany. Następna część poświęcona jest okresowi II wojny światowej. W tym czasie w pałacu mieściła się nazistowska organizacja Todt, która zajmowała się między innymi budową tajemniczego kompleksu Riese. Goście spotkają się z ministrem amunicji i uzbrojenia III Rzeszy, Albertem Shpeer’em. Z pomocą nazistowskich żołnierzy zaprezentuje w jaki sposób ukrywano depozyty bankowe i kosztowności przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Wybuchy oraz wystrzały z pistoletów i moździerzy to specjalność grupy rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu. Pasjonaci odgrywają rolę 17 dywizji piechoty, 21 regimentu armii Wermachtu. Rekonstruktorzy posiadają repliki strojów i broni w 100% zgodne z realiami tamtych czasów. Spektakularne pokazy i teatralna forma zwiedzania obiektu, sprawia że Pałac w Jedlince stał się swoistym wehikułem czasu.
źródło: 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej