Trasa turystyczna w dawnym poniemieckim schronie to atrakcja przygotowana dla zwiedzających przez II liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Paruset metrowy tunel znajdujący się w górze parkowej został zaaranżowany na muzeum związane z wałbrzyską historią.
We wnętrzach schronu możemy podziwiać eksponaty nawiązujące do długoletnich tradycji górniczych miasta. Obok narzędzi stosowanych przy wydobywaniu węgla, prezentowane są również stroje robocze i odświętne wałbrzyskich górników. Na ścianach tunelu wiszą również zdjęcia i ryciny przedstawiające miasto przed wojną oraz fotografie i plany zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W zwiedzaniu obiekty pomagają wałbrzyscy harcerze. Nie znane jest oficjalne przeznaczenie tunelu wydrążonego w górze parkowej . Niektóre hipotezy mówią o budowanym w pośpiechu przez III Rzeszę podziemnym laboratorium. Najprawdopodobniej był to jednak kompleks schronów, które ciągną się pod wałbrzyskim parkiem Sobieskiego. Według poniemieckich planów do tuneli znajdowało się co najmniej 5 wejść. Dla zwiedzających udostępniony został schron, do którego można się dostać przez dziedziniec 2 Liceum Ogólnokształcącego. Dyrekcja placówki chce umożliwiać wałbrzyszanom zwiedzanie obiektu oraz wykorzystywać tunel podczas świąt narodowych, jak obchody Odzyskania Niepodległości. Trasa została otworzono podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Placówka udostępniła tunel dla zwiedzających oraz przygotowała program pod hasłem „Kamienie Milowe”.
źródło: 30minut
W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.