Informacje o mieście, zdjęcia Świdnicy, lokalne gazety, monety... O tym, co jeszcze znajdzie się w kuli wieży ratuszowej zadecydują mieszkańcy.
- Po 45 latach wieża ratuszowa wróci do świdnickiego Rynku. Na otwarcie dla
zwiedzających czekamy do przyszłego roku, natomiast już niebawem zamontowana
zostanie iglica hełmu wraz z kulą. – informuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta
miasta. Chcemy w niej umieścić pamiątki, które dla przyszłych pokoleń udokumentują
współczesną nam Świdnicę. Zachęcamy mieszkańców, by włączyli się do akcji. To niecodzienna możliwość przejścia do historii. W kuli umieszczone zostaną cztery puszki: jedna z aktem lokacyjnym wieży, druga z przedmiotami ilustrującymi życie Świdnicy, trzecia z materiałami przekazanymi przez świdniczan. Możliwość wylicytowania prawa do zapełnienia czwartej będzie miał każdy świdniczanin, także firmy i podmioty gospodarcze.
Osoba lub przedsiębiorstwo, które zaproponuje największą kwotę, będzie mogło zapełnić
puszkę własnymi materiałami pamiątkowymi. Pieniądze uzyskane z tego tytułu zostaną
przeznaczone na zakup części wyposażenia wieży. Rzeczy dokumentujące życie świdniczan można przynosić do biura Tygodnika Świdnickiego, który jest współorganizatorem akcji. W siedzibie redakcji, Rynek 39-40, fotografie przedmiotów
lub dokumenty zostaną zeskanowane i umieszczone na nośniku pamięci. Pamiątki
można również przekazywać drogą elektroniczną na adres wieza@tygodnikswidnicki.
com.pl. Akcja potrwa od 5 do 23 września. Uroczyste umieszczenie pamiątek w kuli i zamontowanie kuli na wieży zaplanowane zostało na sobotę 1 października.
źródło: 30minut
W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.