Z powodów technicznych i niezależnych od wałbrzyskiego muzeum w czwartek nie odbyła się oficjalna prezentacja dukata, który miał trafić na rynek. Premiera okolicznościowej monety odbędzie się za kilka dni. Powodem opóźnienia jest uszkodzenie matrycy przez firmę, która miała zająć się jego produkcja. Mieszkańcy Wałbrzycha oraz turyści będą mogli kupić dukata w siedzibie muzeum. W zależności od jego nominału zapłacimy 1, 2 lub 6 złotych. Pierwsza seria wałbrzyskich dukatów o nominałach 1, 3 i 6 będzie nawiązywała do wybitnych architektów związanych z miastem.
Awers 1 dukata będzie zdobił pałac Albertich, autorstwa Leopolda Niederackera, nazywanego budowniczym Wałbrzycha. Na awersie 3 dukatów pojawi się kościół p.w. św. Aniołów Stróżów zaprojektowany przez wirtuoza neogotyku Alexisa Langera. Najdroższy będzie dukat o nominale 6 złotych. Na nim pojawi się wizerunek kościoła ewangelickiego p.w. Zbawiciela. Architektem tej budowli był z kolei Carl Gotthard Langhans.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej