Wyobraźmy sobie, że przyszliśmy na świat w roku 1918. Jesteśmy dziećmi wolności wychowanymi w inteligenckiej warszawskiej rodzinie z tradycjami szlacheckimi. Młodość daje nam siłę i pasję, pierwsza wielka miłość - nadzieję na przyszłość i spełnia marzenie o szczęśliwej rodzinie. W sierpniu 1939 roku mamy pewność, że niedługo urodzi się nasze pierwsze dziecko.
17 września wszystko zmienia się na zawsze. I jak dla wielu ludzi, dla których to właśnie data 17 września 1939 roku, a nie 1 września, jest tą dramatyczniejszą, zmienia się nie na lat 6, ale na całe życie.
Spektakl jest próbą opowiedzenia o nieuchronności ludzkiego losu i historii tej bliższej - z 10 kwietnia 2010 - jak i dalszej, z kwietnia 1940 i 1943 roku. Chcemy pokazać, co czują Ci, którzy zostają i czekają na wiadomość, powrót, bliskich albo muszą poradzić sobie z tym, co już na zawsze wiadome.
Przedstawienie „Nie jest źle być żoną oficera” jest realizowane przez grupę amatorów, którzy odważyli zmierzyć się z tak trudnym tematem. Spektakl odbędzie się 10 kwietnia 2011, o godz. 19.00 w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, przy ul. Broniewskiego 65 a i będzie poprzedzony happeningiem w dniu występu (realizacja grupa Sfinxjego).
Scenariusz i reżyseria - Ewa Żakowska
Koordynator projektu Joanna Ziejło - Augun
Występują:
Kornela Mirecka – Klaudia
Patryk Piekaj – Michał
Paweł Usinowicz – Dziadek Michał
Ewa Żakowska – Maria
Krzysztof Kowalski – Piotr
Podkład muzyczny fortepian – Szymon Guzik-
Państwowe Społeczne Ognisko Muzyczne
Opracowanie muzyczne oraz altówka – Krzysztof Kowalski
Realizacja filmu i montaż - Kacper Małecki
Serdeczne podziękowania dla: Społecznego Ogniska Muzycznego, Prywatnego Muzeum Broni i Militariów Świdnicy oraz Przedsiębiorstwa „Zamek Książ” w Wałbrzychu sp. z.o.o.
źródło: um.walbrzych.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej