Wyobraźmy sobie, że przyszliśmy na świat w roku 1918. Jesteśmy dziećmi wolności wychowanymi w inteligenckiej warszawskiej rodzinie z tradycjami szlacheckimi. Młodość daje nam siłę i pasję, pierwsza wielka miłość - nadzieję na przyszłość i spełnia marzenie o szczęśliwej rodzinie. W sierpniu 1939 roku mamy pewność, że niedługo urodzi się nasze pierwsze dziecko.
17 września wszystko zmienia się na zawsze. I jak dla wielu ludzi, dla których to właśnie data 17 września 1939 roku, a nie 1 września, jest tą dramatyczniejszą, zmienia się nie na lat 6, ale na całe życie.
Spektakl jest próbą opowiedzenia o nieuchronności ludzkiego losu i historii tej bliższej - z 10 kwietnia 2010 - jak i dalszej, z kwietnia 1940 i 1943 roku. Chcemy pokazać, co czują Ci, którzy zostają i czekają na wiadomość, powrót, bliskich albo muszą poradzić sobie z tym, co już na zawsze wiadome.
Przedstawienie „Nie jest źle być żoną oficera” jest realizowane przez grupę amatorów, którzy odważyli zmierzyć się z tak trudnym tematem. Spektakl odbędzie się 10 kwietnia 2011, o godz. 19.00 w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, przy ul. Broniewskiego 65 a i będzie poprzedzony happeningiem w dniu występu (realizacja grupa Sfinxjego).
Scenariusz i reżyseria - Ewa Żakowska
Koordynator projektu Joanna Ziejło - Augun
Występują:
Kornela Mirecka – Klaudia
Patryk Piekaj – Michał
Paweł Usinowicz – Dziadek Michał
Ewa Żakowska – Maria
Krzysztof Kowalski – Piotr
Podkład muzyczny fortepian – Szymon Guzik-
Państwowe Społeczne Ognisko Muzyczne
Opracowanie muzyczne oraz altówka – Krzysztof Kowalski
Realizacja filmu i montaż - Kacper Małecki
Serdeczne podziękowania dla: Społecznego Ogniska Muzycznego, Prywatnego Muzeum Broni i Militariów Świdnicy oraz Przedsiębiorstwa „Zamek Książ” w Wałbrzychu sp. z.o.o.
źródło: um.walbrzych.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej